1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Şiddet Olayları
Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Şiddet Olayları

Orta Afrika Cumhuriyeti'ndeki Şiddet Olayları

Son bir haftada 30 kişi hayatını kaybetti

A+A-

BANGUİ (AA) - Orta Afrika Cumhuriyeti'nde (OAC) son bir haftada şiddet olayları nedeniyle 30 kişi hayatını kaybetti.

Kongo Demokratik Cumhuriyeti (KDC) sınırı yakınlarındaki Zemio Başrahibi Jan Alen Zembi, yerel basına yaptığı açıklamada, Birleşmiş Milletler (BM) İstikrar Misyonu'nun (MINUSCA) çabalarına karşın silahlı grupların hastane ve sivil toplum kuruluşları gibi yerlere saldırı düzenlediğine ve sivil halkı hedef aldığına dikkati çekti.

Geçen hafta başında KDC sınırındaki bir köyde 10 sivilin öldürüldüğüne işaret eden Zembi, cuma günü ülkenin batısındaki Kaga Bandoro bölgesinde düzenlenen saldırıda 10 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Zembi, diğer saldırılarda hayatını kaybedenlerle son bir haftada ölü sayısının 30'a çıktığını kaydetti.

Güvenlik yetkilileri, saldırılardan Müslüman Seleka grubuna bağlı OAC Yurtsever Hareketi'nin (MPC) milislerini sorumlu tutuyor.

BM verilerine göre, dünyada insani durumunun en kötü olduğu ülkelerden biri olan OAC'de her iki kişiden biri yaşamak için yardım kuruluşlarına muhtaç durumda.

OAC'de 2012'de Seleka silahlı grubunun, yönetime karşı ayaklanmasıyla siyasi kriz baş göstermiş, Hristiyan anti-Balaka ile Seleka üyeleri arasında çıkan çatışmalarda binlerce kişi hayatını kaybetmişti. 2016'daki devlet başkanı seçiminin ardından siyasi krizin sona ermesine rağmen ülke, zaman zaman şiddet olaylarına sahne oluyor.

HABERE YORUM KAT