1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Osmanlı-almanya İlişkileri Fotoğraflarla Berlin'de Sergileniyor
Osmanlı-almanya İlişkileri Fotoğraflarla Berlin'de Sergileniyor

Osmanlı-almanya İlişkileri Fotoğraflarla Berlin'de Sergileniyor

Türkiye'nin Berlin Büyükelçiliğindeki sergide, 19. yüzyıldaki Osmanlı-Almanya ilişkilerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerini yansıtan Yıldız Sarayı’nın arşivindeki fotoğraflar yer alıyor

A+A-

BERLİN (AA) - Türk-Alman dostluğu ve ilişkilerinin tarihine ışık tutan "Yıldız Sarayı Fotoğraf Koleksiyonu Üzerinden Osmanlı-Almanya İlişkileri" sergisi Berlin Büyükelçiliğinde açıldı.

Sergide, 19. yüzyıldaki Osmanlı-Almanya ilişkilerinin ekonomik, sosyal ve kültürel yönlerini yansıtan Yıldız Sarayı’nın arşivindeki 100'den fazla fotoğraf bulunuyor.

Proje sorumlusu Prof. Dr. Melek Özyetgin, Yıldız Teknik Üniversitesi Sultan II. Abdülhamid Uygulama ve Araştırma Merkezi tarafından yürütülen bu çalışmanın, Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle hayata geçirildiğini belirtti.

Serginin ilk olarak Fransa'da açıldığını anımsatan Özyetgin, "Şimdi Almanya'dayız. Ardından İngiltere ve ABD'de, Osmanlı-İngiltere ve Osmanlı-ABD ilişkilerinin fotoğraf sergisini açacağız.'' dedi.

Sultan II. Abdülhamid’in 19. yüzyılın en parlak buluşlarından biri olan fotoğrafa olan merakı ve düşkünlüğü sayesinde geride 911 albüm içindeki 36 bin 585 kare fotoğraftan oluşan dünya kültür mirası niteliğindeki Yıldız Fotoğraf Koleksiyonunu bıraktığını söyleyen Özyetgin, ''Fotoğraflar aracılığıyla yönettiği imparatorluğun her köşesine ulaşan Sultan II. Abdülhamid yine dış dünyayı fotoğrafların gözünden izlemiş ve gözlemlemiştir. Son derece başarılı olduğu dış politikada, fotoğrafları kamu diplomasisi aracı olarak etkin bir şekilde bir tür tespit, tanıma ve yönetme aracı olarak kullanmıştır.'' ifadelerini kullandı.

Özyetgin, serginin, Osmanlı-Almanya ilişkilerinin daha çok sosyal ve kültürel boyutunu gösteren, iki toplum arasındaki ortak geçmişi ve yaşanmışlıkları belgeleyen ilgi çekici fotoğraflardan oluştuğuna dikkati çekti.

Dönemin dünyaca ünlü 250 fotoğrafçısının Sultan II. Abdülhamid'in fotoğrafa merakını bildikleri için kendisine hediyeler gönderdiğini ve bu şekilde 38'den fazla ülkeden fotoğrafların koleksiyonda bulunduğuna işaret eden Özyetgin, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Geçmişte yakın ilişkiler kurmuş toplulukları, halkları ön plana çıkararak ilişkileri pekiştirmeyi önemli buluyoruz. 100'ü aşkın fotoğraf var bu sergide. Daha fazla fotoğraf var. Ancak bu sergi için böyle bir seçki hazırlandı. Sultanın, Alman İmparatoru II. Wilhelm ile yakın ilişkisi var. Örneğin, II. Wilhelm, Hereke'de halı fabrikasını geziyor, oradaki fotoğraflarla orayı görme imkanı bulunuyor. Abdülhamid özellikle ABD Kongre Kütüphanesine ve British Library’e bin 800 fotoğraflık birer albüm gönderiyor, ülkenin imajını güçlü göstermek için bunu yapıyor. Sultan için fotoğraf tanıma tespit ve yönetme aracı olmuş.''

- İki ülke ilişkileri köklü geçmişe sahip

Berlin Büyükelçisi Ali Kemal Aydın da Türk Alman ilişkilerinin köklü bir geçmişe sahip olduğunu vurguladı.

Aydın, serginin Türk-Alman ilişkilerinin tarihi derinliğini örneklerle ortaya koyduğuna işaret ederek bunun karşılıklı anlayışın geliştirilmesine, Türkiye ve Almanya arasındaki ilişkilere katkı yapmasını umut ettiğini söyledi.

Sergi, 22 Aralık'a kadar ziyaret edilebilecek.


HABERE YORUM KAT