1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Polisin Kartal Gözü "Kanat"
Polisin Kartal Gözü "Kanat"

Polisin Kartal Gözü "Kanat"

Emniyetin göklerdeki kartal gözü "Kanat", Diyarbakır Sur'da güvenlik güçlerine molotofkokteyli atanları tespit eden, polisin 20 kilometreye kadar görüntü alabildiği, 3 kilometreden yüz, 8 kilometreye kadar plaka tanıyabilen ve gece gündüz aktif olabilen 1

A+A-

ANTALYA (AA) - MURAT EĞİLMEZ - Emniyetin göklerdeki kartal gözü "Kanat", Diyarbakır Sur'da güvenlik güçlerine molotofkokteyli atanları tespit eden, polisin 20 kilometreye kadar görüntü alabildiği, 3 kilometreden yüz, 8 kilometreye kadar plaka tanıyabilen ve gece gündüz aktif olabilen 1 milyon dolarlık lensleriyle polise huzur ve asayişin sağlanmasında büyük destek veriyor.

Emniyet teşkilatının "kartal gözü" olarak da bilinen, gece gündüz görüntü tespiti yapma kabiliyetine sahip özel donanımlı 6 "çelik kuşu"ndan birinin 2 saatlik gece görevi uçuşuna, AA muhabiri tanıklık etti.

Arazide 20 kilometreye kadar insan ve araç tespit edebilen, 1,5-3 kilometre arasında çektiği görüntü ve fotoğraflarla yüz tanımlama yapabilen, 8 kilometreye kadar da plaka saptayabilen helikopterler, asayiş olaylarında sıcak takipten trafik denetimine, deniz polisi ve Sahil Güvenliğe destekte büyük başarılara imza atıyor.

Diyarbakır Sur'daki terör operasyonlarında polis araçlarına ve kamu binalarına molotofkokteyli atan, toplumsal olayları provoke etmek için vatandaşın arasına katılan çok sayıda şüpheli, bu helikopterler sayesinde gözaltına alındı.

Her biri 550 beygirlik iki motoru bulunan bu helikopterleri üstün kılan asıl özelliği, 1 milyon dolarlık "flir" denilen küre şeklindeki çok fonksiyonlu kameraları.

"Kartal gözü" olarak da bilinen kamera, gündüz elektro optik, gece ve düşük ışık çekimlerinde low light, arazide canlı insan veya sıcak cisim tespitinde termal ve sisli havalarda swır olmak üzere 4 farklı tip lenslerin kombinasyonundan oluşuyor.

Doğuda 2, batıda ise 4 ilde konuşlu 12 milyon dolarlık bu helikopterlerden biri, Antalya Emniyet Müdürlüğü emrinde görev yapıyor. Antalya Emniyeti Havacılık Şube Müdürlüğünün havalimanındaki özel yerinden AA ekibiyle havalanan helikopter, hem sivil havacılık hem polis telsizinde "Kanat" koduyla çağrılıyor.

Antalya semalarında tam 2 saat tur atan "Kanat", asayiş ve trafik uygulama noktalarındaki ekiplerine destek verirken, denizde Sahil Güvenlik ve deniz polisinin denetim için yanaştığı teknelere de projektör tuttu, çektiği hem gece görüş hem de termal kamera görüntüleri ile tespit çalışması yaptı.

Kanat'ın güçlü sunlight ışığının altında aralarında balıkçı teknelerinin de olduğu teknelerde yapılan denetimlerde kaçak göçmen ya da başka bir suç unsuruna rastlanmadı.

Denetim sürecinde tekneler farklı kamera açılarından ayrıntılarıyla görüntülendi. Elde edilen görüntüler, anında MOBESE merkezlerine aktarıldı, oralardaki uzman teknik ekiplerce incelendi. Bu inceleme sonuçlarına göre denetimlere son verildi.

- 3 kilometreden kaldırımda yürüyenin portre fotoğrafını çekebiliyor

Flir operatörü olarak da görev yapan teknisyen polis memuru Hilmi Fedai, iki pilot, bir teknisyen ile 3 mürettebat ve 3 yolcu olmak üzere toplam 6 kişi kapasiteli helikopterin pilotların özel kasklarla gece uçuşu yapabildiklerini, bunun suçluların yakalanmasında büyük bir avantaj olduğuna dikkati çekti.

Fedai, şu bilgileri verdi:

"İki ekranlı flir konsolomuzu hem görüntü hem harita olarak kullanabiliyoruz. Flir ile senkronize çalışan oldukça güçlü olan sunlight ışığımız var. Aldığımız görüntüleri dawning cihazı sayesinde hem yerdeki birimlere hem de haber merkezine basıyoruz. Bu görüntüler 'polnet' kanalıyla anlık şekilde Ankara'ya, MOBESE merkezlerine gönderiliyor. Uzman teknik personel çözüm yapıyor. Yani 3 kilometreden kaldırımda yürüyen birinin yüzünün fotoğrafını çekip, sisteme entegre anlık verilerle kim olduğunu kolaylıkla belirleyebiliyoruz. Özellikle gece ışıksız uçup, belli sürelerde askı diye tabir ettiğimiz sabit şekilde de durabiliyoruz. Aşağıda suç işleyen biri bizi göremez, belki ses duyabilir o kadar. Kanunlar çerçevesinde yaptığımız bu gözetleme ve tespit çalışmaları çok sayıda olayın failini yakalayabiliyoruz."

Fedai, uçuş sürecinde kule ve yerdeki birimlerle sürekli emniyet kanalından bağlantı yaptıkları 5 telsiz ve 2 navigasyon cihazı ile teknolojinin gerektirdiği diğer destekleyici cihazlardan da faydalandıklarını kaydetti.

- "Gayet etkiniz ve iddialıyız"

Helikopterin birinci pilotu 1. sınıf Emniyet Müdürü Hüsnü Rasim Ergelen ise ihtiyaç olan her noktada yerdeki birimlere destek verdiklerini vurguladı. Ergelen, polisin uygulama yaptığı noktalardan Ankara'daki harekat merkezine interaktif şekilde görüntü geçtiklerini ifade etti.

Gece olduğu için alçak uçuş yapmak durumunda olduklarını belirten Ergelen, yer artı 150 metreden görüntü aktardıklarını, yerdeki kuvvetlere ihtiyacı olduğunda, ihtiyaca binaen alçalmaları olduğunu söyledi. Ergelen "Sürekli kontroller yaptık, ayrıca yerden gelen yardım çağrılarına biz de havadan destek verdik. Gayet başarılıydı." dedi.

Türk polisinin hava gücünün 1980'lere dayandığına işaret eden Ergelen, şöyle devam etti:

"Türk polisinin hava gücü 1980'lere dayanıyor. Gayet etkiniz, iddialıyız, gece gündüz uçabiliyoruz. Emniyet birimlerimizin her türlü talebini karşılamaya çalışıyoruz. Bütün pilotlarımız gayet profesyonel, teknik cihazımız son derce modern son model. Bizim helikopterimizin teknik bazı özelikleri var, anlık görüntü aktarıyoruz, gece gündüz uçabiliyoruz. Hangi birim olursa olsun emniyet teşkilatının o birimine teknik kabiliyetimiz ölçüsünde destek vermeye çalışıyoruz."

HABERE YORUM KAT