1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. PUSULA İSTANBUL YENİ HAVALİMANI'NDA
PUSULA İSTANBUL YENİ HAVALİMANI'NDA

PUSULA İSTANBUL YENİ HAVALİMANI'NDA

29 Ekimde açılacak olan İstanbul Yeni Havalimanı’nın yüzde 97’si tamamlandı. Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanını Pusula, yerinde ziyaret etti ve gelinen aşamayı inceledi.

A+A-

Cumhuriyet tarihinin en büyük alt yapı projesi olan İstanbul Yeni Havalimanı, 76 milyon m2’lik toplam proje alanı ile İstanbul’un kuzeyinde, açılışı için gün sayıyor. 29 Ekim Pazartesi düzenlenecek törenle açılacak İstanbul Yeni Havalimanı’nda açılışa 14 günden az bir zaman kala 32 bin 500 kişi çalışıyor.

istanbul-yeni-havalimani-(10).jpg

 Havalimanının 2018’de faaliyete geçecek bölümü Faz 1A’da ise 1. 4 milyon metrekarelik ana terminal binası, 2 pist Ferrari’nin tasarımcısı Pininfarina ile AECOM’un lale figüründen esinlenerek tasarladığı ve uluslararası ödüllere layık görülen Hava Trafik Kontrol Kulesi ve destek binalar bulunuyor.

istanbul-yeni-havalimani-(9).jpg

İLK’LERİN HAVALİMANI

Türkiye’nin adını sivil havacılık tarihine altın harflerle yazdıracak İstanbul Yeni Havalimanı pek çok özelliğiyle ilk olma özelliğini bünyesinde barındırıyor. İstanbul Yeni Havalimanı, Airbus A380 ve Boeing 747-8 gibi süper jumbo uçakların rahatlıkla yanaşabileceği ve yolcu deneyimi konusunda dünyada çığır açacak bir terminale sahip olacak. İstanbul Yeni Havalimanı, yolcuların rahatı ve konforu için akıllı sistem, beacon, kablosuz internet, telsiz ve yeni nesil GSM altyapısı ile LTE, sensör ve konuşan ‘nesneler’ ile donatılıyor. Robotlar, yapay zekâ, yüz tanıma ya da diğer kişisel bilgilerle işlem yapabilecek makinelerin, check-in ya da bagaj teslim noktalarında kullanımı İstanbul Yeni Havalimanı’nda mümkün olacak. Tüm bunların yan sıra İstanbul Yeni Havalimanı, 400'den fazla yerli ve yabancı markayı ilk defa tek çatı altında buluşturacak 53 bin m2’lik dünyanın en büyük Duty Free alanına ev sahipliği yaparken yolcular, modern perakende konseptiyle harmanlanan benzersiz bir alışveriş deneyimini yolculuk öncesi ve sonrasında yaşayacak.

istanbul-yeni-havalimani-(3).jpg

İstanbul Yeni Havalimanı Yüzde 4,9 Oranında Milli Gelire Katkı Sağlıyor

Bağımsız düşünce ve danışmanlık kuruluşları İstanbul Ekonomi ile Ekonomi ve Dış Politika Araştırma Merkezi (EDAM) tarafından hazırlanan “İstanbul Yeni Havalimanı Ekonomik Etki Analizi” raporuna göre İstanbul Yeni Havalimanı, Türkiye ekonomisine hem doğrudan hem de dolaylı olarak önemli katkılar sunacak. İyimser ve kötümser senaryolar baz alınarak hazırlanan analizlere göre havalimanının 2025 yılında, doğrudan ve dolaylı olarak sağlayacağı istihdamın 225 bin kişiye ulaşacağı öngörülüyor. Havalimanının etkisiyle artacak ilave hane halkı gelirinin, 4,4 milyar dolara ve Türkiye’nin ulusal ekonomisine katkısının da milli gelirin yaklaşık yüzde 4,9 seviyesine çıkacağı tahmin ediliyor.

Yeni Havalimanından İlk Uçuş 31 Ekim’de

29 Ekim 2018’de dünyanın en büyük çaplı havalimanı taşınmasının gerçekleştirileceği İstanbul Yeni Havalimanı’nda hazırlıklar için sona yaklaşılıyor. 3 farklı senaryonun uyarlanacağı ORAT sürecinde İstanbul Yeni Havalimanı’nın test süreçleri tamamlanması planlanırken, bu denemelere 9 bin yolcu, 18 bin bavul ve 10 gerçek uçak kullanılacak. Atatürk Havalimanı’ndan İstanbul Yeni Havalimanı’na yapılacak büyük taşınma ise 29-31 Aralık 2018 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

Açılış sonrası, 31 Ekim Çarşamba günü 11:10’da Ankara’ya THY ilk uçuşunu gerçekleştirecek. THY, İSL kodu ile Aralık sonuna kadar İstanbul Yeni Havalimanı’ndan 3 iç hat 2 dış hat (KKTC ve Bakü) olmak üzere uçuşlarına devam edecek.

dsc_0102-001.jpg

IGA Devlete Yılda 1 Milyar Euro Ödeyecek

IGA Havalimanları İşletmeleri CEO’su Hüseyin Kadri Samsunlu düzenlediği basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Samsunlu, IGA’nın yeni havalimanını 25 yıl işleteceğini ve devlete yılda 1 milyar Euro ödeneceğini söyledi. Samsunlu, dünyanın en büyük havalimanını inşa ettiklerini ve yılda 90 milyon yolcu taşıma kapasitesine sahip olduklarını belirterek havalimanı inşaatının 2029 yılında tamamlanacağını sözlerine ekledi.

İşçilerimizin Çalışma Şartlarını Düzelttik

Samsunlu, havalimanında çalışan işçilerin insani şartlarda çalışmadığı iddialarına karşın da şu açıklamalarda bulundu: “ İşçi tepkisi demek istiyorum ben bu duruma. İşçi arkadaşlarımızın bekledikleri alanların açık olması sonucu birkaç işçi arkadaşımız ıslanmış. İşçinin ıslanmaması lazım aynı kıyafetle uzun saatler çalışıyorlar. Servis beklemeleri yüzünden bazı sıkıntılar yaşandı ve bu konuda da haklılar. Genel temizlikle ilgili rahatsızlıkları oldu ve biz eksiklerimizi kabul edip hatalarımızı düzelttik. Bunlardan ayrı olarak işin bir de provokasyon yönü var. Benimle burada konuşmaya gelen insanlardan 3 tanesi hiçbir alakası olmayan sendika çalışanlarıydı. Havalimanı inşaatında çeşitli kazalarla toplamda 27 işçimizi kaybettik. İş güvenliğimiz maksimum seviyede olduğu halde bu kazaları yaşadık.”

Haber: Ebrar Küçükakın

HABERE YORUM KAT