1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Putin İle Ceenbekov Moskova'da Bir Araya Geldi
Putin İle Ceenbekov Moskova'da Bir Araya Geldi

Putin İle Ceenbekov Moskova'da Bir Araya Geldi

Rusya Devlet Başkanı Putin:- "Kırgızistan ile sadece ekonomik değil güvenlik konularında da iş birliğini arttırmayı umuyoruz"

A+A-

MOSKOVA (AA) – Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Kırgızistan'ın Avrasya Ekonomik Birliğine (AEB) katılmasından sonra Rusya ile ticaret hacminin hızla arttığını belirterek, "Kırgızistan ile sadece ekonomik değil güvenlik konularında da iş birliğini arttırmayı umuyoruz." dedi.

Putin, başkent Moskova’da Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sooronbay Ceenbekov ile bir araya geldi.

Kırgızistan'da geçen ay düzenlenen cumhurbaşkanlığı seçiminden zaferle ayrılan Ceenbekov’u tebrik eden Putin, "Ayrıca ilk yurtdışı ziyaretinizi de Rusya’ya gerçekleştirmiş olmanızdan mutluluk duyuyoruz." diye konuştu.

Kırgızistan’ın AEB’e katılmasının ardından Rusya ile ticaret hacminin yüzde 30 arttığını vurgulayan Putin, "Özellikle Kırgızistan'dan gıda ithalatımız iki katına çıkmış durumda. Bunların olumlu işaretler olduğunu düşünüyorum. Kırgızistan ile sadece ekonomik değil güvenlik konularında da iş birliğini arttırmayı umuyoruz." ifadelerini kullandı.

Ceenbekov da ilk yurtdışı ziyaretini Rusya'ya yapmış olmasına atıfta bulunarak, "Bununla, Rusya ile ilişkilerimizi geliştirmeye yönelik kararlılığımızı gösteriyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Kırgız halkına yardımlarından ötürü Putin'e teşekkür eden Ceenbekov, Rusya’nın Kırgızistan için öncelikli ortaklardan biri olmaya devam edeceğini söyledi.

HABERE YORUM KAT