1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye Akaryakıt Sevkiyatı Başladı
Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye Akaryakıt Sevkiyatı Başladı

Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye Akaryakıt Sevkiyatı Başladı

Mısır yönetimi, 2013'teki askeri darbenin ardından Refah Sınır Kapısı'ndan ilk kez yakıt sevkiyatına izin verdi

A+A-

KAHİRE (AA) – Mısır ile Gazze Şeridi arasındaki Refah Sınır Kapısı'ndan Gazze'ye akaryakıt sevkiyatı başlatıldığı belirtildi.

Güvenlik kaynaklarından alınan bilgiye göre, Mısır yönetimi, Filistin İslami Direniş Örgütü Hamas ve Fetih hareketinden ihraç edilen Muhammed Dahlan arasında varılan üçlü mutabakat sonucunda Gazze'ye akaryakıt sevkiyatına izin verildi.

Gazze'de elektrik üretiminde kullanılmak üzere Refah Sınır Kapısı'ndan toplam bir milyon litre akaryakıt girişinin sağlanacağı aktarıldı.

Mısır yönetiminin 3 Temmuz 2013'teki askeri darbenin ardından Refah'tan ilk kez akaryakıt sevkiyatına izin vermesi dikkati çekti.

Mısır yönetimi, ay başında Hamas yetkilileriyle Kahire'de yapılan görüşmelerde Gazze Şeridi'ne uygulanan ambargoyu hafifletme ve ticari geçişler için Mısır ile Gazze arasında bir sınır kapısı daha açma sözü vermişti.

- Gazze'deki elektrik krizi

Filistin yönetiminin yüksek vergi uygulaması nedeniyle Gazze'ye akaryakıt sevkiyatı kesilmiş, bu nedenle bölgedeki tek elektrik santralinde üretim nisan ayında durmuştu.

Gazze Şeridi'nin 450 megavat olan elektrik ihtiyacının 120 megavatını karşılayan İsrail yönetimi de son üç günde elektrik arzını 24 megavat düşürdü.

HABERE YORUM KAT