1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Restore edilen Yeni Cami Sebili açıldı
Restore edilen Yeni Cami Sebili açıldı

Restore edilen Yeni Cami Sebili açıldı

İSTANBUL (AA) - Üsküdar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "Ab-ı Kevser" projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan Yeni Cami Sebili hizmete açıldı.Emetullah...

A+A-

İSTANBUL (AA) - Üsküdar Belediyesi tarafından gerçekleştirilen "Ab-ı Kevser" projesi kapsamında restorasyonu tamamlanan Yeni Cami Sebili hizmete açıldı.Emetullah Gülnuş Valide Sultan tarafından 1709 yılında yaptırılan Yeni Camii Sebili'nin yeniden hizmete açılması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Üsküdar Kaymakamı Mustafa Güler, suyun aziz bir nimet olduğunu ifade ederek, "Su gibi aziz ol derler. Susuz bir hayat düşünmek mümkün değil. Böyle güzel bir mabedin karşısında bir hayrat olarak, bir sebil olarak hizmet verilmesi çok güzel. Bu sebilin hayata geçirilmesinde emeği geçenlere teşekkür ederim" dedi.
Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen de, Üsküdar'ın toprağının altı ve üstünün çok zengin ve bereketli olduğunu ifade ederek, şunları kaydetti:"Mimar Sinan'ın en çok eserinin olduğu ilçe Üsküdar'dır. Tarihi eserler dediğimiz işte bu camilerimiz, medreselerimiz, mekteplerimiz, tekkelerimiz, sebillerimiz, hamamlarımız hepsi ayrı bir güzellik ve ayrı ayrı bir zenginliktir. Ne mutlu bizlere ki böyle güzel bir şehirde yaşıyoruz. Bizim ecdadımızın yapmış olduğu her eserin kendi içerisinde özel bir anlamı ve yeri var. Bu camilerimiz külliyeleriyle birlikte aslında yaşanabilir güzel bir yaşam merkezleridir. Biz zaman geçtikçe bunu çok daha iyi idrak edebiliyoruz. İşte bugün burada açılışını gerçekleştirdiğimiz sebil de, aslında bizim ecdadımızın bize bırakmış olduğu önemli bir miras, önemli bir gelenektir. Ne yazık ki bu gelenek unutulmuştur. İstanbul'da sebilin en çok olduğu yer Üsküdar'dır. 21 tane sebilden 8 tanesi günümüze kadar gelebilmiştir. Bunların hepsi önemli ama en önemlisi, en anlamlılarından birisi de bugün açtığımız sebildir. Sebil adı üzerinde karşılıksız su ve şerbet dağıtılan, insanların huzur bulmasına hizmet eden çeşmeler ve mekanlardır. Bu sebilde inşallah bundan sonra yaz aylarında ücretsiz su dağıtacağız. Bayram günleri, kandil gecelerinde, mübarek gecelerde bal şerbeti ikram edeceğiz. Biz belediye olarak buranın devamlılığını sağlayacağız. Bu güzel geleneği yaşatacağız."Konuşmaların ardından Üsküdar Kaymakamı Güler, Belediye Başkanı Türkmen ve beraberindekiler, dualarla kurdele keserek sebili hizmete açtı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT