1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. "Salmonella Bakterisi İçin Araştırma Yapılmalı"
"Salmonella Bakterisi İçin Araştırma Yapılmalı"

"Salmonella Bakterisi İçin Araştırma Yapılmalı"

TÜDEF Yönetim Kurulu Üyesi Vargı:- "Salmonella bakterilerinin zehirlenmeye yol açan tipleri üzerinde, acilen araştırmalar yapılmalı"- "İki yıldır bekletilen gıda yasası acilen çıkarılmalı"

A+A-

ANKARA (AA) - MUSTAFA ÇALKAYA - Tüketici Dernekleri Federasyonu (TÜDEF) Yönetim Kurulu Üyesi ve Gıda Komisyonu Başkanı Sinan Vargı, bilimsel verilerin ışığında salmonella bakterilerinin zehirlenmeye yol açan tipleri üzerinde acilen araştırmalar yapılması gerektiğini söyledi.

Vargı, son haftalarda askeri birlikler, okullar ve kreşler ile toplu yemek verilen yerlerde görülen gıda zehirlenmesi olaylarını, AA muhabirine değerlendirdi.

Basından öğrendikleri kadarıyla zehirlenme olaylarının Ege Bölgesi'nde tavuk ve hindi yendikten sonra görüldüğüne dikkati çeken Vargı, "Yapılan test sonuçlarına göre zehirlenmeye neden olan etkenin salmonella bakterisi olduğu ilgili bakanlıklar tarafından açıklandı. Günümüzde kanatlı hayvanların başlıca zararlılarından olan salmonellalar halk sağlığı ve kanatlı yetiştiriciliğini tehdit eden bakteriyel etkenlerin başında gelmektedir." bilgisini verdi.

Vargı, yaptıkları araştırmalarda son yıllarda hem hayvanlarda hem de insanlarda, salmonella enfeksiyonlarıyla ilgili sağlık problemlerinde önemli bir artışın ortaya çıktığını belirterek, enfeksiyona sebep olabilen salmonellaların 2 bini aşkın çeşidinin olduğu ve her salmonella tipinin insanda hastalık yapabileceğinin, en azından gastroenterit görülebilmesine sebep olabileceğinin kabul edildiğini aktardı.

Ege Bölgesi'nde konuyla ilgili araştırmalar yaptırıldığına işaret eden Vargı, "Ege Bölgesi'nde salmonella bakterisinin özellikle beyaz et sektöründe direnç kazandığı konusunda yoğun kuşkularımız vardı ve yaptığımız araştırmalar ve konuştuğumuz uzmanlar da bu kuşkularımızı doğrular nitelikte konuştular. Geçmişe dönük olarak yaptığımız araştırmalar ve konuştuğumuz uzmanlar, Ege Bölgesi'nde sindirim sistemi hastalıklarına ishale ve kusmaya ve ateşe yol açan salmonella bakterisinin kullanılan antibiyotiklere karşı direnç kazanmaya başladığını ifade etmişlerdir. Bu konunun birçok bilimsel araştırmada yer aldığını belirtmişlerdir." ifadesini kullandı.

Vargı, bilimsel verilerin ışığında söz konusu bakterinin zehirlenmeye yol açan tipleri üzerinde bakterinin daha fazla yaygınlaşıp direnç kazanmadan acilen araştırmalar yapılması gerektiğini vurgulayarak, "Gerekirse bölgesel üniversitelerin tıp ve veterinerlik bölümleriyle işbirliğine gidilmelidir." dedi.

- İlgili yasa acilen çıkarılmalı

Gıda güvenliği sorunlarına, zamanında yapılmayan denetimlerin ve yetersiz cezaların neden olduğunun altını çizen Vargı, merdiven altı üretim yapan 350 bin gıda işletmesinin denetlenmesi ve iki yıldır bekletilen konuyla ilgili yasanın acilen çıkarılması gerektiğini söyledi

Vargı, tüketicilere şu önerilerde bulundu:

"Tavuk ya da hindiyi marketten aldıktan sonra ambalajını açıp mutfakta yıkadığınız zaman üzerinde bulunabilecek salmonella ve diğer bakteriler lavaboya ve etrafa yayılabilir. Bu yüzden yıkamadan direkt olarak ambalajını açtıktan sonra hemen tencerede kaynatılması gerekiyor."

HABERE YORUM KAT