Sanat sayesinde kanseri yendi

Sanat sayesinde kanseri yendi

Mehmet Ali Hoş'a 18 sene evvel beyin kanseri teşhisi konuldu.

İstanbul'da muhtelif hastanelerde tedavi gören Hoş'a doktorlar, 11 ay ömür biçti. Tedavi sırasında mesai arkadaşlarından anı kalması için bir gemi isteyen Hoş, menfi cevabı alınca kendisine Eskişehir'den bir kıl testeresi alarak muhtelif objeler yapmak için çalışmaya başladığını anlattı. Mehmet Ali Hoş, sağ tarafında hastalığımdan ötürü uyuşma olduğunu, gemiden evvel öncelikle peçetelik yapmak için sabırla kıl testeresini kullanmaya başlamış. Yavaş yavaş evvel 3 santimetre sonra 5 santimetre derken uyuşuk olan vücudunun sağ yanını kullanmaya başlamış ve ilk çalışması olan peçeteliği 1 senede bitirmiş. Doktorların 11 ay ömür biçtiği süreyi aşan 3 çocuk babası Mehmet Ali Hoş, çevresini de şaşırtmış. Çalışmalarına devam eden hasta insan 10 senen sonucunda tamamen beyin kanserini yendiğini doktorlardan öğrenmiş. Kıl testeresini o günden sonra da bırakmayan Hoş'un şimdilerde onlarca öğrencisi mevcut.

 

'11 AY ÖMÜR BİÇTİLER, 10 YILIN SONUNDA KANSERİ YENDİM'

1996 yılında beyin kanseri teşhisi konulduğunu ifade eden Mehmet Ali Hoş, doktorların kendisine 11 ay ömür biçtiğini dedi. İstanbul'da muhtelif hastanelerde tedavi gördüğünü anlatan Hoş, yaşanan süreci şöyle anlattı:

'Ben bu kanseri yeneceğimi dedim. İstanbul'dan geldikten sonra çalıştığım yerde bulunan işlik kısmında arkadaşlarım vardı. Onlar gemi yapıyorlardı. 'Bana da bir gemi yapın, anı kalır' söyledim. Onlar da 'Yapamayız kendin yap, elin ayağın yok mu?' söylediler. Ertesi gün Eskişehir'e giderek bir kıl testere alıp geldim. İlk başladığımda 3 santimetre kesebiliyordum. Sağ tarafımda tamamen uyuşma vardı. Zamanla daha çok kesmeye başladım. Baktım ki daha çok kesmeye başladığımda, 'ben bu işi yapabilirim' söyledim. İlk evvel peçetelik yaptık. Eve getirdiğimde eşim olsun, annem, babam olsun beğendiler. Bu vakit tam 1 sene oldu. Bana 11 ay ömür biçmişlerdi. Bu şekilde yaklaşık 5 sene kıl testeresiyle devam ettim. Tabi bu arada 3 aylık periyotlarla doktora gittim. Bana 'şuadan uyuyor, şuanda ilerlemiyor' söylediler. Hastalık ilk başladığında günde 23 hap kullanıyordum. Ama 5 sene sonra haplar azaldı. Bu süre 10 seneye çıktığında hap sayısını 2'ye düşürdüm. Bu arada kullandığım haplardan ötürü midem rahatsızlandı, dişlerim döküldü. 10 senen sonunda yapılan kontrollerde beyin kanserinden hiçbir iz kalmadığını, hastalığı yendiğim söylendi.'

 

'ARTIK FUTBOL BİLE OYNUYORUM'

Hastalığı yendikten sonra bir işlik kurduğunu anlatan Hoş, 'Daha sonra bu işi profesyonel olarak 'Miras Kent Projesi' kapsamında atölyeyi kurduk. Öğrencilerim mevcut. Bu işi onlara gönüllü olarak öğretiyorum. Artık futbol bile oynuyorum. 16 sene evvel değil futbol oynamak, yürüyemiyordum. Bir çay bardağını kaldıramıyordum. Bu kıl testere sayesinde yaşama tutundum' diye konuştu.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.