1. YAZARLAR

  2. Uğur Özteke

  3. ŞEKER’DEN ASANSÖRLERE, SİYASETTEN IŞIKLARA…
Uğur Özteke

Uğur Özteke

Yazarın Tüm Yazıları >

ŞEKER’DEN ASANSÖRLERE, SİYASETTEN IŞIKLARA…

A+A-

Bu köşe bugün sizlerin, dört ayrı okurumuzun dört ayrı sorununu kendilerinden gelen yorum ve fotoğraflarla sizlere aktaracağız. İşte böylece hep dediğimiz ve iddia ettiğimiz gibi biz sizlerin sesi, gözü ve kulağı olmaya devam ediyoruz. Çok şükür. 

………………

Recep Konuk ile ilgili pazartesi günü yazmış olduğumuz yazıya çok sayıda yorum geldi. Mesela okurlarımızdan Adnan …… Bey şöyle bir yorum yapıyordu;

“Uğur Abi Hayırlı Sabahlar.

Nasılsınız?

Rabbim iyilik sağlık versin.

Recep Konuk ile ilgili yazınızı okudum. Ama bu konuyla ilgili size birkaç sorum olacak. Sayın Konuk iki dönem Ak Partiden milletvekili oldu.

Bu dönem içinde TBMM kürsüsünde yemin dışında çiftçilerimizin problemlerini dile getiren bir konuşmasını gördünüz mü? Ben görmedim. Gören var ise lütfen söylesin.

Karaman Milletvekili olması sebebiyle, Karaman Serbest Bölgesi dedi, onu da neticelendiremeden milletvekilliği sona erdi.

Konya Pancar Kooperatifinin genel kurulunda hükümetin tarım politikasından dolayı eleştirdi (ama o an milletvekili değildi, acaba hükümetten bir bakanlık beklentisi mi vardı?) Pazar günü de Sayın Cumhurbaşkanımız Konya’ya geldiğinde sağ tarafında idi.

Konya Şeker borç batağında ise bunun sebepleri çok iyi araştırılmalıdır. Eski köhne sistemle donatılmış iki termik santrali almıştır. (Kangal ve Soma). Yurt dışı bankalardan kredi kullanarak hem de dolar üzerinden. Kredi gücü kalmadığından dolayı burnumuzun dibindeki Karapınar Güneş Enerji Santrali ihalesine girememiştir.

Kaybeden kim olmuştur.

Konya olmuştur. Sebebi şudur.

İhaleyi alan firma güneş enerji panelini üreten fabrikayı Ankara’ya kurmuştur. Konya’ya kurulsa idi en az 500 kişi çalışsa idi kötü mü olurdu?

…………..

Adnan Bey’in bazı dediklerine katılıyorum ama Şeker’in borç batağında filan olduğunu da bilmiyoruz. Yine de her okuyucumuzun görüşüne saygı duyarak kendisine söz hakkını veriyoruz. Teşekkürler Adnan Bey. 

YENİ OTOGAR BÖLGESİNDE

SİNYALİSAZYON SIKINTISI

Mehmet Girgin isimli okurumuz ise başka bir konuya şöyle dikkat çekiyordu;

“Yeni otogar kavşağında flaş halinde yanan sinyalizasyonun sol taraftan gelen araçlara kırmızı yanıncaya kadar, durumda olan lambanın da kırmızıda olması tramvay geçiş üstünlüğünde de yeşile dönmesi istenilmektedir. Bu konuda yetkililere bilgi verilip konu ile ilgili incelenme yapılmasını bekliyoruz…”

…………

Mehmet Bey isteğiniz yerinde ve yasal ise en kısa zamanda bu talebin de yerine getirileceğine inanıyoruz.

BİR YILLIK ASANSÖR

NASIL KULLANILMAZ OLUYOR?

Bir başka okurumuz ise sıfır olarak teslim alınan dairesindeki sitede kullanılan asansöre bir yıl sonra kullanılamaz denilmesine çıldırmış vaziyette bizimle fotoğrafları paylaşıyordu;

 “Selamünaleyküm abi. Bizim asansörün son hali

foto-1-702.jpg

Uğur abi. Yeni taşındığım sıfır evin asansörü. 3 blok 1 yıl oldu asansör kullanılamaz diye rapor veriyorlar. Eğer yeni ve 1 yılda asansör bu haldeyse artık siz gerisini düşünün. Başımıza bir iş gelse insan hayatı bu kadar ucuz olmamalı.” Diyordu.

 

Okurumuz konuyu bizi bilgilendirmek için daha da detaylandırıyor ve;

1- (K) Beyan yükü ile yüklü kabini yukarı doğru hareket ettirmek için gerekli kuvvet 400 N’dan büyükse, uygun olarak makina dairesinden/deney panosundan kumanda edilebilen bir elektrikli elle kumanda tertibatı bulunmalıdır. Acil durum çalıştırma sistemi elektrik kesildiğinde kullanılmaması durumunda ikincil bir enerji kaynağından beslenen acil durum çalıştırma sistemi çalışır hale getirilmelidir. (UPS, akü devresi ve benzeri) (Elle kurtarma için makina motor imalatçısının kullanma kılavuzunda belirtilmiş olduğu değere uygun olmalıdır.)

2- (K) Hız regülatörü emniyet kontağı ayarlanmalıdır.

3- (S) İstem dışı kabin hareketi güvenlik tertibatı çalışır hale getirilmelidir.

4- (S) İstem dışı kabin hareketi güvenlik tertibatı emniyet kontağı çalışır hale getirilmelidir.

5- (K) Kabin en üst kat seviyesinde iken karşı ağırlığın tampona teması önlenmelidir ve sınır kesici çalışma mesafesi ayarlanmalıdır.

6- (K) Kabin regülatör gergi makarası ağırlığının yere olan mesafesi halat uzaması dikkate alınarak ayarlanmalıdır.

7- (M) Kat kapısı elle açma mekanizması çalışır hale getirilmelidir.

          AÇIKLAMALAR

7 Adet Uygunsuzluk Tespit Edilmiştir.

Bu rapor, Asansör İşletme ve Bakım Yönetmeliği (06.04.2019/30737) geçici madde 1 e göre, 24.06.2015 tarihinden önce piyasaya arz edilen asansörlerin tescil işlemlerinde kullanılabilir ancak 7 maddeye göre tescil işleminde kullanılamaz…” diyerek sıkıntının bu kez resmi ifadelerini bize aktarıyordu. Resmi olanları anlamadık ama tek anladığımız yeni asansörlerin iddia edildiği gibi bir yılda bu duruma gelmesinin normal bir şey olmadığıdır.

ALİ RIZA ALABOYUN DA

DAVUTOĞLU’NUN YANINDA DEĞİLMİŞ

Geçen gün Uğur Kaleli’nin basında çıkan haberde Ahmet Davutoğlu’nun kuracağı partinin kurucular kurulu listesinde yer almasına rağmen bunun birinci ağızdan doğru olmadığını ikinci kez yazmış idik. Bu hafta yine Sayın Davutoğlu’nun basındaki kurucular kurulu listesinde yer alacağı iddia edilen Ali Rıza Alaboyun’un da listede olmadığını öğreniyorduk.

Sayın Alaboyun ekibinden bize şöyle bir bilgi notu gönderildi.

“Bazı internet haber sitelerinde ismim yeni bir partinin kurucular listesinde anılmaktadır. Aktif siyasetten sonra Konya’da Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı olarak görev yapmaktayım. Bera Holding’in işlerine odaklanmış durumdayım. Holdingin ortaklık sorunlarını yakından takip eden ve katkı sağlayan, her partiden eski ve yeni Konya Milletvekillerimiz dahil, siyasi büyüklerimiz ile iletişim içinde bulunmam gayet doğaldır. Bu yoğunluk içerisinde aktif siyaseti düşünmediğim gibi hiç bir partinin kurucu listesinde yer almam da söz konusu değildir.

Kamuoyuna duyurulur. Ali Rıza ALABOYUN - Enerji ve Tabii Kaynaklar Eski Bakanı, Aksaray Eski Milletvekili, Bera Holding Yönetim Kurulu Başkanı”

…………

Bugünlük bu kadar yeter değil mi?

 

GÜNÜN OKKALI SÖZÜ

En güçlü olmak isteyen çok fakat en iyi olmak isteyen yok

 

NE ZAMAN ADAM OLURUZ?

Samimi olmayı becerebildiğimiz zaman daha iyi ADAM oluruz

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT

14 Yorum