1. HABERLER

  2. YEREL

  3. SELÇUKLU AYAĞA KALKIYOR
SELÇUKLU AYAĞA KALKIYOR

SELÇUKLU AYAĞA KALKIYOR

Hayata geçirilecek proje ile Alaaddin Tepesi’nden İnce Minare’ye kadar olan kısımda surlar ayağa kaldırılarak şehirde tarihte yolculuk havası oluşturulacak

A+A-

SELÇUKLU SARAYI’NA ULAŞILDI

Alaaddin Tepesi’nde restorasyon çalışmaları devam ediyor. Konya Müzesi tarafından yapılan kazılarda Konya iç kalesine ait 5 adet burç ve sur duvarları tespit edildi. Edindiğimiz bilgilere göre Kılıçarslan Köşkü’nün doğu ve batısında ise iki köşklü Selçuklu Sarayı’nın kalıntılarına ulaşıldı. Ayrıca 1908 yılında 2. Kılıçarslan Köşkü’nün yıkılan batı tuğla konsollerinin yıkıntıları da yerinde korunarak restore edildi.

KONYA’NIN ÇEHRESİ DEĞİŞECEK

Alaaddin Tepesi’nde yapılan çalışmalarda ortaya çıkarılan sur duvarı ve arkeolojik buluntular, sarayın geçmişini yansıtarak ve yerinde korunarak Konya tarihine kazandırılacak. Çalışmalar tamamlandıktan sonra Alaaddin Tepesi’nin İnce Minareye kadar olan kısmında burç ve surlar sergilenecek. Bu proje şehir merkezinin çehresini değiştirecek ve Selçukluların özgün yapısının ortaya çıkmasını sağlayacak.

SELÇUKLU DÖNEMİNE YOLCULUK

Zafer Meydanı’nda gezen bir kişi soluna baktığında Selçuklu döneminde yolculuk etme fırsatı yakalayacak. Hayata geçirilmesi planlanan büyük proje doğrultusunda şehre gelen turist sayısında da artış bekleniyor. M.Ö. 1000’lerden bu yana Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlılara ev sahipliği yapan Alaaddin Tepesi 1. Derece arkeolojik sit alanında kazı ve restorasyon çalışmaları planlanan takvim doğrultusunda devam edecek. (Ayşegül Ertul)

HABERE YORUM KAT

4 Yorum