1. HABERLER

  2. YEREL

  3. Şener, “Böyle bir suskunluk görmedim”
Şener, “Böyle bir suskunluk görmedim”

Şener, “Böyle bir suskunluk görmedim”

CHP Milletvekili Abdüllatif Şener, yaşanan ekonomik kriz sonrasın odaların sessizliğe büründüğünü belirterek; “Ben Cumhuriyet tarihi boyunca böyle bir suskunluk görmedim” ifadesini kullandı

A+A-

CHP Konya Milletvekili Abdüllatif Şener, 31 Mart Yerel Seçimleri öncesi Konya’daki siyasi durumu değerlendirdi. Şener, Büyükşehir Belediye Başkanlığında İYİ Parti’nin adayının desteklenmesi ile ilgili yaptığı açıklamada; “Partiler arası görüşmelerde birçok faktör masaya yatırıldı ve bunun neticesinde muhtemelen Konya’nın muhafazakâr bir kent olması nedeniyle büyükşehir adayının İYİ Partili olmasının daha fazla oy potansiyeli sağlayacağı düşünüldü” dedi.

“KRİZ EN ÇOK TARIMLA UĞRAŞANLARI ETKİLEDİ”

Ağustos ayından sonra yaşanan ekonomik krizin Konya’yı derin bir şekilde etkilediğini belirten Abdüllatif Şener, “Konya tarım ağırlıklı bir kent. Türkiye’de ekonomik krizden en fazla etkilenenlerin tarımla uğraşanlar olduğu kesindir. Girdi fiyatlarının neredeyse 2’ye katlanmış olması ortaya çok büyük zorluklar çıkarmıştır. Süt fiyatlarının istenilen şekilde artmayıp yem fiyatlarının 2 ye katlanmış olması besicilikle uğraşanları da olumsuz yönde etkilemiştir. Ama Konya’da çiftçinin başka bir sorunu var oda büyük bir borç yükünün altında olması. Vaktinde borçları alırken gelir beklentilerini hesaplayarak almışlar.  Bu ekonomik kriz nedeniyle çiftçinin harcama planlamaları tamamen çökmüş, girdi fiyatlarının aniden yükselmesi nedeniyle hem de ürün fiyatları artmadığından yâda artsa bile reel fark oranı düşmüş olduğundan borç ödeme takvimi ve beklentileri ortadan kalkmıştır. Bu ise bir başka felaketi beraberinde getirmiştir. Hacizi olan, teminat gösterdiği tarlalarını kaybetme riski ile karşı karşıya kalmışlardır” şeklinde konuştu.

“BAŞARACAKLARINA İNANIYORUM”

Krizden etkilenen bir diğer kesimin esnaflar olduğunu belirten Şener, odaların sessizliğe büründüklerini ifade etti. “Cumhuriyet tarihi boyunca böyle bir suskunluk görmedim” diyen Şener, “Odalar çok sessiz duruyorlar. Bu konuda beklentilerini, feryatlarını dile getirmiyorlar. Odaların görevi kendi üyelerinin sorunlarını hem kamuoyuna hem de karar mercilerine sesli ve gür şekilde iletmektir. Bunu bile yerine getiremez duruma düşmüşlerdir. Ama derinden ve içten bütün sektörler itibari ile yoğun bir şikâyet var. Fiyatlar bütün tüketicileri olumsuz etkilemiştir. Neresinden bakarsanız bakın çok yönlü sıkıntı teşkil eden bir ortamdayız. Seçmende şu eğilim var; “Bu sefer bu yanlışı onaylamayız” diyorlar. O bakımdan Konya’da daha önceki seçimlerde partilerin aldığı oy oranlarına bakarak önümüzdeki seçim sonuçlarını tahmine etmek doğru değildir. Yeni bir seçim ve sosyal ekonomik ortam var ve bu ortamda ben muhalefet adaylarının büyük başarıyla çıkacağına inanıyorum” ifadelerini kullandı.

“DAHA MANTIKSIZ BİR ŞEY OLAMAZ”

Abdüllatif Şener, “16 yıldır iktidarda olan parti, ülkede beka sorunu var diyor. Bunu kendileri dile getiriyor. Bu ülkede bir beka sorunu varsa bunu üreten ortaya çıkaran kendileridir, hükümet ve partisidir. Dolayısıyla beka sorununu üretenlerin ülkede beka sorunu var diye biz oy verin demesinden daha mantıksız bir şey olamaz. Daha önceden hatırlıyorum Türkiye’nin beka sorunu var diye bir cümle kimse telaffuz etme ihtiyacı duymazdı. Ülkemiz, vatanımız, geleceğimiz güvendedir duygusu hakimdi. Ama son yıllarda AK Parti iktidarı, ülkeyi beka sorunu tartışmalarına yol açabilecek bir felaket eşiğine getirmiş” diye konuştu. (Ayşegül Ertul)

 

 

HABERE YORUM KAT

5 Yorum