1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Shakespeare ölümünün 400. yılında anılıyor
Shakespeare ölümünün 400. yılında anılıyor

Shakespeare ölümünün 400. yılında anılıyor

Oyun yazarı ve şair William Shakespeare, ölümünün 400. yılında İngiltere’de çeşitli etkinliklerle anılıyor- Google bugün arama sayfasında günün anısına şairin portresi ile oyunlarından bazı karakterlere yer verdi

A+A-

LONDRA (AA) - Oyun yazarı ve şair William Shakespeare, ölümünün 400. yılında İngiltere’de çeşitli etkinliklerle anılıyor.

Anma etkinliklerinin merkezinde şairin doğduğu kent Stratford bulunuyor. Stratford’da Shakespeare maskeleriyle bir yürüyüş düzenlenirken, kentin sokaklarında şairin yaşadığı döneme ait kostümlerle dolaşmayı tercih edenler de oldu.

Stratford’da bu akşam ünlü Shakespeare aktörlerinin sahneleyeceği oyuna Galler Prensi Charles ve eşi de izleyici olarak katılacak.

Shakespeare’in oyunlarından ilhamla hazırlanan müzik etkinliklerine de evsahipliği yapacak Stratford’da, bu gece havai fişek gösterisi de yapılacak.

Londra’da da Shakespeare’in tiyatrosu olarak bilinen Globe Theater anma etkinliklerinin merkezi konumunda.

Hissedarları arasında Shakespeare'in da olduğu tiyatro 1599'da inşa edilmiş, 1644'de yıkılmıştı. Tiyatro 1997'de aslına uygun biçimde yeniden inşa edilmiş ve Kraliçe II. Elizabeth tarafından hizmete açılmıştı.

ABD Başkanı Barack Obama’nın da sabah saatlerinde ziyaret ettiği tiyatro, bugün ve yarın Shakespeare’le ilgili etkinliklere sahne olacak.

Londra’da Thames Nehri kenarına kurulan 37 büyük ekranda da hafta sonu boyunca yazarın oyunları seyredilebilecek.

British Library başkentin ünlü Trafalgar Meydanı’nda Shakespeare için bir stand açarken, Google da bugün arama sayfasında günün anısına şairin portresi ile oyunlarından bazı karakterlere yer verdi.

-Cameron'ın mesajı

İngiltere Başbakanı David Cameron yayımladığı mesajda “dünyanın en büyük yazarı” diye niteledirdiği Shakespeare’in 400 yıl sonra bugün de güncelliğini koruduğunu belirterek, “Shakespeare’in dehası dünyayı yakaladı ve değiştirdi, İngiltere’nin kadınları ve erkekleri bugün de aynı şeyi yapıyor.” ifadelerini kullandı.

Hamlet, Kral Lear, Othello, Macbeth, Romeo ve Juliet’in de aralarında olduğu 37 oyunu halen elde bulunan Shakespeare,1564’de doğdu. İngilizcenin en büyük yazarı sayılan Shakespeare, aktörlük de yaptı.

23 Nisan 1616’de 52 yaşında öldüğü sanılan Shakespeare’in mezarı, doğum yeri de olan Stratford’da.

Kayıtlara göre 26 Nisan’da vaftiz edilen Shakespeare’in doğum gününün de 23 Nisan olduğu düşünülüyor.


HABERE YORUM KAT