1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Sırbistan'daki genel seçim
Sırbistan'daki genel seçim

Sırbistan'daki genel seçim

Sırbistan Seçim Komisyonu, oy pusulalarının yüzde 27,25'inin sayıldığını açıkladı- İlk sonuçlara göre, SNS öncülüğündeki "Aleksandar Vucic-Sırbistan Kazanıyor" ittifakı, oyların yüzde 49,30'unu aldı

A+A-

BELGRAD (AA) - Sırbistan Seçim Komisyonu (RIK), genel seçimdeki oy pusulalarının yüzde 27,25'inin sayıldığını açıkladı.

RIK Başkanı Dejan Djurdjevic, seçim sonuçlarına dair basın toplantısında, sayılan oy pusulalarına göre ilk seçim sonuçlarını kamuoyuyla paylaştı.

Djurdjevic, oy pusulalarının yüzde 27,25'inin sayımının tamamlandığını aktararak, sayılan oy pusulalarına göre muhafazakar Sırp İlerleme Partisi (SNS) öncülüğündeki "Aleksandar Vucic-Sırbistan Kazanıyor" ittifakının, oyların yüzde 49,3'ünü aldığını söyledi.

RIK verilerine göre, Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) öncülüğündeki ittifak yüzde 12,1, Sırp Radikal Partisi (SRS) yüzde 7,9 ve Demokrat Parti (DP) öncülüğündeki ittifak da yüzde 6,1 oy aldı.

Açıklanan bu ilk sonuçlara göre, sadece dört siyasi parti ve ittifak listesi yüzde 5'lik seçim barajını aşarken, yaklaşık yüzde 4,9 oy alan "Sırbistan Demokrat Partisi-Dveri Hareketi", "Boris Tadic, Cedomir Jovanovic-Daha İyi Bir Sırbistan İçin" ve "Yeter Artık-Sasa Radulovic" ittifakları da seçim barajını aşmaya en yakın üç liste olarak dikkati çekti.

Bir sonraki basın toplantısının sabah saatlerinde düzenlenmesi bekleniyor.

SNS Genel Başkanı ve Başbakan Aleksandar Vucic, daha önce düzenlediği basın toplantısında, ellerindeki verilere göre, sandıkların yüzde 77'sinin açıldığını ve resmi olmayan bu sonuçlara göre, "Aleksandar Vucic-Sırbistan Kazanıyor" ittifakının oyların yüzde 50,9'unu aldığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT