1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Sırp radikaller genel seçimin tekrarlanmasını istiyor
Sırp radikaller genel seçimin tekrarlanmasını istiyor

Sırp radikaller genel seçimin tekrarlanmasını istiyor

BELGRAD (AA) - Sırp Radikal Partisi (SRS), Sırbistan'da 24 Nisan'da yapılan genel seçimde "ihlallerin yapıldığını" ileri sürerek en kısa sürede seçimin...

A+A-

BELGRAD (AA) - Sırp Radikal Partisi (SRS), Sırbistan'da 24 Nisan'da yapılan genel seçimde "ihlallerin yapıldığını" ileri sürerek en kısa sürede seçimin tekrarlanmasını istedi.

SRS Başkanı Vojislav Seselj, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçimden bugüne geçen süre zarfında yaşananların Sırp siyasi tarihinde benzeri olmadığını savunarak bu süreçte seçim yasalarının ihlal edildiğini, ayrıca seçime katılan partilerin medyada adil bir şekilde yer almadığını söyledi.

Seçim Komisyonunun tüm partilerin Kosova'daki sandıklarda görevli bulundurmasına izin vermemesini eleştiren Seselj, "Sadece bir önceki dönem mecliste temsil edilen partilere bu izin verildi. Bu seçim yönetmeliğine tamamen aykırı." dedi.

Seselj, genel olarak seçim sürecinin ihlal edildiğini ve bu şekilde yüzde 5'lik barajın altında kalması gereken bazı parti ve ittifakların meclise sokulduğunu ileri sürerek, "Bu seçimin büyük eksiklikleri oldu. Bu, Meclisin de meşruiyetinin sorgulanmasına neden oluyor. Bu nedenle yeni seçim yapılmalı." dedi.

Yeni seçim öncesinde mevcut seçim yasasında düzenlemelerin de yapılması gerektiğini söyleyen Seselj, iktidardaki partilerin seçim yasaklarını ihlal etmesine göz yumulduğunu ancak bunun muhalefet için geçerli olmadığını ifade etti.

Seselj, seçim barajını geçerek meclise girmeye hak kazanan partisinin tutumuna ilişkin ise "Muhalefet olacağız. Her zaman olduğu gibi katı, kızgın ve yetkin bir muhalefet. Söz konusu milli çıkarlar olduğunda taviz vermeyeceğiz." ifadelerini kullandı.

"Sırbistan'ın AB üyelik sürecine karşı mücadele edecek misiniz?" sorusuna ise Seselj, "Sırbistan'ın hiçbir zaman AB üyesi olmayacağına eminim. AB, Sırbistan üye olmadan dağılacaktır. Biz, AB üyeliği karşıtı propaganda yapmaya devam edeceğiz." şeklinde cevap verdi.

- 7 parti ve ittifak meclise girdi

Sırbistan'daki genel seçimin resmi olmayan sonuçlarına göre, mecliste, barajı aşan 7 parti ve ittifak temsil edilecek.

Seçim Komisyonunun açıkladığı verilere göre Sırp İlerleme Partisi (SNS) öncülüğündeki ittifak 131, Sırbistan Sosyalist Partisi (SPS) öncülüğündeki ittifak 29, Sırp Radikal Partisi (SRS) 22, Demokrat Parti (DP) öncülüğündeki ittifak 16, "Yeter Artık" Hareketi 16, Dveri Hareketi 13 ve Sırp Demokrat Partisi (SDS) öncülüğündeki ittifak 13 milletvekili çıkarırken, 10 sandalye ise azınlık temsilcilerine ayrılıyor.

HABERE YORUM KAT