1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Somali'de şiddet olayları
Somali'de şiddet olayları

Somali'de şiddet olayları

Eş-Şebab terör örgütü, ülkenin güneyindeki Orta Şabella bölgesinde bir beldeyi ele geçirdi

A+A-

MOGADİŞU (AA) - Somali'de Eş-Şebab terör örgütünün ülkenin güneyindeki Orta Şabella bölgesinde bir beldeyi ele geçirdiği bildirildi.

Görgü tanıklarından alınan bilgiye göre, Şebab örgütü, Orta Şabella bölgesinde yer alan ve Afrika Birliği Somali Misyonu'nun (AMISOM) denetimi altındaki Ruun-Nirgood beldesine ani bir saldırı düzenledi.

Bölge sakinlerinden Ahmed Mahmud, AA muhabirine yaptığı açıklamada, AMISOM birlikleri ve Şebab arasında yaklaşık bir saat süren çatışmaların ardından örgüt militanlarının beldeyi ele geçirdiğini ifade etti.

Çatışmalarda onlarca kişinin öldüğünü kaydeden Mahmud, bazı belde sakinlerinin bölgeyi terk ettiğini söyledi.

Şebab örgütü ise sosyal paylaşım sitesinden yaptığı yazılı açıklamada, Ruun-Nirgood beldesini ele geçirdiğini, çatışmada 20 askerin öldüğünü aktardı.

Hükümet ve Afrika gücü birlikleri, dün yaklaşık 8 yıldan bu yana Şebab örgütünün kontrolünde bulunan aralarında Ruun-Nirgood'un da yer aldığı Orta Şabella bölgesindeki 3 beldeyi almıştı.

Somali hükümeti, son günlerde ülkenin güneyinde etkin olan Şebab örgütüne yönelik operasyon başlatıldığını duyurmuştu.

Somali'de silahlı bir örgüt olarak 2004'te kurulan Şebab örgütü, ülkenin güneyindeki çeşitli bölgelerde bazı köy ve beldelerin kontrolünü elinde bulunduruyor.

HABERE YORUM KAT