1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Sudan Etiyopya İle Sınır Güvenliği İçin Ortak Güç Konusunu Görüştü
Sudan Etiyopya İle Sınır Güvenliği İçin Ortak Güç Konusunu Görüştü

Sudan Etiyopya İle Sınır Güvenliği İçin Ortak Güç Konusunu Görüştü

HARTUM (AA) - Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, iki ülke arasındaki sınırı korumak için ortak güç kurulması meselesini...

A+A-

HARTUM (AA) - Sudan Devlet Başkanı Ömer el-Beşir ile Etiyopya Başbakanı Abiy Ahmed, iki ülke arasındaki sınırı korumak için ortak güç kurulması meselesini görüştü.

Sudan Devlet Başkanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Beşir ve Ahmed, Etiyopya'nın başkenti Addis Ababa'da düzenlenen ve bu yıl "mülteciler ve zorla yerinden edilenler" temasıyla toplanan 32. Afrika Birliği (AfB) Liderler Zirvesi kapsamında bir araya geldi.

Açıklamada, buluşmada Ortak Sınır Komisyonu toplantılarına başlama, iki ülke arasındaki sınırı korumak için müşterek kuvvet oluşturulması ve görev noktalarının belirlenmesi konusunda ilerleme sağlanması önerisinin konuşulduğu belirtildi.

Liderler, iki ülke arasındaki ekonomik iş birliğini artırma, teknik-ekonomik komisyon ile yüksek düzeyli koordinasyon komisyonları toplantılarının düzenlenmesinin önemini vurguladı.

Sudan ve Etiyopya, geçen Ağustos ayında, çatışma ve gerginliği önlemek için her iki ülkenin sınırlarına ortak güçlerin konuşlandırılması için ikili anlaşma imzaladıklarını duyurmuştu.

Sudan hükümeti, Etiyopya ile ilişkilerini güçlendirme konusundaki engelleri ortadan kaldırmak için, özellikle de 727 kilometre uzunluğundaki sınır bölgesinde ortak teknik ekip vasıtasıyla sorunları halletmek amacıyla üzerine düşeni yapmaya hazır olduğunu açıklamıştı.

İki ülke arasındaki sınır bölgesinde, Haziran ayı başlarında, her iki taraftan çiftçiler arasında ölü ve yaralıların olduğu şiddet olayları yaşanmıştı.

HABERE YORUM KAT