1. HABERLER

  2. YEREL

  3. SÜ’de Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı
SÜ’de Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı

SÜ’de Turizm Haftası Etkinlikleri Başladı

Selçuk Üniversitesi(SÜ) Turizm Fakültesi tarafından Turizm Haftası dolayısıyla, ‘Turizm Haftası Etkinlikleri’ programı düzenlendi.

A+A-

Süleyman Demirel Kültür Merkezi 30 Ağustos Salonunda gerçekleşen programa; Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Okka, Selçuk Üniversitesi Üniversite Genel Sekreteri İbrahim Halıcı, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, Turizm Akademisyenleri Derneği Yönetim Kurulu Başkanı ve Gazi Üniversitesi Turizm Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Muharrem Tuna, Fotoğraf Sanatçısı Reha Bilir, dekanlar, müdürler, öğretim üyeleri, otel, restoran ve seyahat acentası yöneticileri/temsilcileri ve çok sayıda öğrenci katıldı. Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren, Turizm Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Necmi Uyanık, medeniyeti anlayabilmek için turizme çok büyük anlam yüklenmesi gerektiğini söyledi.

50 MİLYON TURİSTİN ZİYARET ETMESİ HEDEFLENMELİDİR

Geçmiş ve geleceği bilmek adına turizm alanında çalışmaların yapılması gerektiğini belirten Dekan Uyanık, “Türk milleti olarak, binlerce yıl bu topraklarda ektiğimiz medeniyet tohumunun anlamlı hale getirilmesi; dün, bugün gelecek adına dünyayı daha iyi anlayabilmemiz için turizmin yeri çok fazla. Bu alan üzerinde çok kuvvetli çalışmaların yapılması gerekiyor. Turizm, insanların yaptığı değerleri anlatan bir alan. Bugün dünyada yaklaşık 1 milyar 3 bin turist dünyanın farklı ülkelerini gezmekte, çeşitli amaçlarla ziyaretlerde bulunmaktadır. 2017 yılı itibariyle Türkiye’de 32 Milyon 400 bin yabancı turist bulunmuş ve ülkemizin farklı yerlerini ziyaret etmiştir. Yaklaşık 26 milyar dolar da gelir bırakmıştır. Güçlü bir medeniyetin temsilcisi olarak, ülke ekonomisini güçlendirmek için ülkemize gelen turist sayısını arttırmamız gerekiyor. 2023 hedefleri doğrultusunda 50 milyon turistin ziyaret etmesi hedeflenmelidir” dedi.

TURİZMİ İLERİ GÖTÜRME NOKTASINDAYIZ

Programda konuşan, Selçuk Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ahmet Kağan Karabulut ise. “ İki tane turizm fakültemiz var. Dolayısıyla eğitim öğretimimizin önemli bir bölümünde turizm var. Konya’da turizmin başkentlerinden bir tanesi. Biz bizden çok geri medeniyetlerin eserlerini on yıllarca konuştuk dinledik. Onlarca medeniyet kurulmuş topraklarda yaşayan milletin evlatları olarak ne kendi topraklarımızdaki bu medeniyetlerin bizlere neler aktardığının farkında olduk ne de bunları dünyaya tanıtma noktasında üzerimize düşeni yapabildik. Bugün geri kaldığımız noktadan turizmi ileri götürme noktasındayız. İnşallah ilerleyen zamanda turizm Konya’da hak ettiği yere gelecek” diye konuştu.

Yapılan konuşmanın ardından çeşitli etkinlikler, danslar gerçekleştirildi. Program sonunda, etkinliklerin hazırlanmasında emeği geçen akademisyenlere ve öğrencilere plaket takdim edildi.

Haber: Uğur Sarı

HABERE YORUM KAT

1 Yorum