1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Suriye Konulu Cenevre 8 Görüşmeleri
Suriye Konulu Cenevre 8 Görüşmeleri

Suriye Konulu Cenevre 8 Görüşmeleri

İsviçre'nin Cenevre kentinde 8'incisi düzenlenen Suriye görüşmelerinde muhalefet heyeti, BM ve bazı Avrupa ülkelerinin temsilcileriyle görüşmelerini sürdürüyor- Görüşmelerin ilk gününe katılmayan Esed rejimi heyetinin BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura ile

A+A-

CENEVRE (AA) - İsviçre'nin Cenevre kentindeki 8'inci tur Suriye görüşmelerinin ikinci gününde taraflar, Birleşmiş Milletler (BM) heyeti ile ikili görüşmeler yaparken, BM Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura da görüşmelerin gelecek haftaya sarkabileceğini söyledi.

BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, görüşmelerin ikinci gününde, Beşşar Esed rejimi heyeti ile düzenlediği teknik görüşmenin ardından yaptığı açıklamada, TSİ 19.30'da rejimle ilk resmi görüşmeyi yapacaklarını ve görüşmelere yarın da devam edeceklerini bildirdi.

Mistura, görüşmelerin ne zaman sona ereceğinin sorulması üzerine, "Bunu akşam tartışacağız. Görüşmeleri gelecek hafta da sürdürmek istiyoruz. Eğer hafta sonunu istişareler için ayırmak isteyen varsa, bunu yapmakta özgürdür. Ancak önemli olan tartışmaları sürdürmemiz." dedi.

Bu arada, muhalefet heyeti konakladıkları otelde Alman, İngiliz ve Hollanda temsilcileriyle görüştü.

Müzakere Yüksek Komitesinden (MYK) yapılan yazılı açıklamada, muhalefet heyetinin üzerine düşen görevi yerine getirerek tek vücut olarak görüşmelere katıldığını vurguladığı belirtildi.

MYK Başkanı Nasır Hariri'nin, Avrupa ülkelerinin temsilcileriyle yapılan görüşmede, rejimin ise siyasi çözümden uzaklaşarak askeri çözümü tercih ettiğini belirttiği vurgulandı.

Cenevre'deki 8'inci tur, dün Nasır Hariri başkanlığındaki muhalefet heyeti ve BM temsilcisi Mistura arasındaki görüşmelerle başlamıştı.

Muhalifler dün ayrıca ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı David Satterfield ve İngiltere Dışişleri Bakan Yardımcısı Alistair Burt ile birer görüşme yapmıştı.

Beşşar Esad rejimi heyeti ise bugün öğle saatlerinde Cenevre'ye ulaştı.

Aynı saatlerde, rejim, Şam'ın doğusunda kuşatmada tuttuğu Doğu Guta'da dün Mistura'nın duyurduğu ateşkesi, bir gün geçmeden düzenlediği topçu ve havan topu saldırılarıyla bozdu.

Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, görüşmelerin gündemini, geçiş yönetimi, anayasa taslağı hazırlanması ve seçim düzenlenmesi konuları oluşturuyor.

Muhalefet heyeti, temmuzda, İsviçre'nin Lozan kentinde düzenlenen teknik toplantılarda ortaya koydukları belgeler üzerinde çalışma yapıyor.

Söz konusu toplantılarda o dönem görüşmelere ayrı ayrı katılan MYK, Moskova grubu ve Kahire grubu, 3 ayrı belge sunmuştu.

Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da, 22-23 Kasım'da düzenlenen toplantıda birleşen muhalefet heyeti, ardından 3 ayrı dokümanı tek bir müzakere belgesine dönüştürmek için çalışma başlatmıştı.

Muhalefet heyetinin çalışmalarını tamamladığında, BM Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararıyla uyumlu olarak siyasi geçiş, anayasa ve seçim başlıklarındaki temel kriterleri belirleyen bir belgeyi, Mistura'ya sunması bekleniyor.
HABERE YORUM KAT