1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Suriye Konulu Cenevre 8 Görüşmeleri
Suriye Konulu Cenevre 8 Görüşmeleri

Suriye Konulu Cenevre 8 Görüşmeleri

Görüşmelerin ikinci gününde BM Suriye Özel Temsilcisi Mistura, muhalefet ve rejim heyetleriyle ayrı ayrı görüştü- Muhalefet heyeti başkanı Hariri:- "Biz süratle doğrudan görüşmelerin başlamasını istiyoruz"

A+A-

CENEVRE (AA) - İsviçre'nin Cenevre kentinde 8'incisi düzenlenen Suriye konulu görüşmelerin ikinci gününde Birleşmiş Milletler (BM) Suriye Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, muhalefet ve rejim heyetleriyle ayrı ayrı görüşürken, muhalefet heyeti başkanı Nasır Hariri de rejim ile doğrudan müzakerelere geçme isteklerini yineledi.

Beşşar Caferi başkanlığındaki rejim heyeti TSİ 19.30'da Mistura ile BM Cenevre ofisinde 1,5 saat süren bir görüşme yaptı.

Ardından, TSİ 22.00'de Hariri başkanlığındaki muhalefet heyeti ile Mistura, bir toplantı gerçekleştirdi.

Toplantı öncesinde Hariri, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, "Diğer taraf da (rejim heyeti) geldiği için (görüşmelerin) gündemini oluşturmak ve Mistura ile üçüncü resmi görüşmemizi yapmak için bugün buradayız. Biz süratle doğrudan görüşmelerin başlamasını istiyoruz." dedi.

Cenevre'deki 8'inci tur, dün muhalefet heyeti ve BM temsilcisi Mistura arasındaki görüşmelerle başlamıştı.

Görüşmelerin ilk gününe katılmayan Beşşar Esed rejimi heyeti ise bugün öğle saatlerinde Cenevre'ye ulaşmıştı.

Aynı saatlerde, rejim, Şam'ın doğusunda kuşatmada tuttuğu Doğu Guta'da dün Mistura'nın duyurduğu ateşkesi, birgün geçmeden düzenlediği topçu ve havan topu saldırılarıyla bozdu.

Toplantıya katılan kaynaklardan alınan bilgiye göre, toplantıların gündemini, geçiş yönetimi, anayasa taslağı hazırlanması ve seçim düzenlenmesi konuları oluşturuyor.

Mistura, bugün yaptığı açıklamada, görüşmelerin gelecek hafta da sürebileceğini belirtmişti.
HABERE YORUM KAT