1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Suriye Rejiminin Doğu Guta'daki Saldırılarına Tepkiler
Suriye Rejiminin Doğu Guta'daki Saldırılarına Tepkiler

Suriye Rejiminin Doğu Guta'daki Saldırılarına Tepkiler

Ürdünlü milletvekili Ebu Mahfuz:- "Küresel bir saldırı... Dün Halep ve Hama'yı katlettiler. Humus'u yerle bir ettiler. Bugün de sıra maalesef Şam ve çevresine geldi"- "Arakan, Gazze ve Doğu Guta'da olduğu gibi kurbanlar Müslüman olduğunda kılını kıpırdatm

A+A-

AMMAN (AA) - Ürdün'ün başkenti Amman'da Ürdün ve Suriyeli onlarca kişi Suriye rejiminin Doğu Guta’ya yönelik hava ve kara saldırılarına tepki için gösteri düzenledi.

Amman'daki Birleşmiş Milletler binası önünde toplanan göstericiler Beşşar Esed rejimi ve destekçisi terörist gruplar aleyhinde pankart açarak sloganlar attı.

Gösteriye katılan Ürdünlü milletvekili Suud Ebu Mahfuz, alanda yaptığı konuşmada, Doğu Guta'da yaşanan insanlık dramına, çocuk ve ailelerin katledilmesine dünyanın sessiz kalmasına tepki gösterdi.

"Arakan, Gazze ve Doğu Guta'da olduğu gibi kurbanlar Müslüman olduğunda kılını kıpırdatmayan haksız ve adaletsiz uluslararası kamuoyunu kınıyoruz" diyen Ebu Mahfuz şöyle devam etti:

"Küresel bir saldırı... Dün Halep ve Hama'yı katlettiler. Humus'u yerle bir ettiler. Bugün de sıra maalesef Şam ve çevresine geldi. Medeniyet ve tarih kokan bu şehirler Kudüs'ün kurtarılması için hareketliliğin başladığı ilk yerlerdi."

Ebu Mahfuz son olarak Ürdün hükümetine Suriye'de yaşanan olaylar konusunda bir ses ve bir tutum almaları yönünde çağrıda bulundu.

Suriye'deki Beşşar Esed rejiminin ablukada tuttuğu Doğu Guta'ya saldırıları sürüyor.

Doğu Guta'daki Sivil Savunma (Beyaz Baretliler) merkezinden alınan bilgiye göre, rejimin şiddetli saldırılarında son 5 günde ölenlerin sayısı 357'yi buldu.

Rejim, 5 günde 22 sağlık merkeziyle bir cami ve yetimhaneyi hedef aldı.

Muhaliflerin kontrolünde bulunan Doğu Guta'da yaklaşık 400 bin sivil yaşıyor. Doğu Guta, Astana anlaşmalarında gerginliği azaltma bölgesi ilan edilmişti. Ancak Rusya'nın garantörlüğünü üstlendiği Esed rejimi, geçen yıl nisan ayından itibaren bölgeye yönelik ablukasını sıkılaştırdı ve son aylarda saldırılarını şiddetlendirdi. İnsani krizin derinleştiği bölgede, yüzlercesi acil durumda binlerce hasta sivil tahliye edilmeyi bekliyor. Bunların birçoğu çocuk veya ileri evre kanser hastası. Doğu Gutalı çok sayıda bebek ve çocuk, açlık ve ilaçsızlık yüzünden hayatını kaybetti.

HABERE YORUM KAT