1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Suriye'de çadır kente hava saldırısı
Suriye'de çadır kente hava saldırısı

Suriye'de çadır kente hava saldırısı

Avrupa Birliği:- "Mülteci kamplarına dönük saldırılar kabul edilemez ve uluslararası insani hukukun ciddi şekilde ihlalidir"- "Uluslararası kamuoyunun müştereken hareket etmesi ve zorla süreci tekrar yoluna koymasının zamanıdır"

A+A-

BRÜKSEL (AA) - Avrupa Birliği (AB) Suriye'deki bir mülteci kampına dönük saldırının kabul edilemez olduğunu ve saldırıyla uluslarası insani hukukun ciddi şekilde ihlal edildiğini bildirdi.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini ve AB Komisyonu'nun İnsani Yardım ve Krizlerden Sorumlu Üyesi Christos Stylianides, Suriye'deki Kamune çadır kentinin hedef alınmasına ilişkin, ortak yazılı bir açıklama yaptı.

Saldırıya dair haberlerin, en savunmasız kişilerin çatışmaların ilk kurbanları olmaya devam ettiğini gösterdiği belirtilen açıklamada, "Mülteci kampları, şiddetin hedefi değil, en muhtaç durumdakilerin çatışmalardan korunacağı yerler olmalı. Mülteci kamplarına saldırılar kabul edilemez ve uluslararası insani hukukun ciddi şekilde ihlalidir." ifadesine yer verildi.

- "Zorla süreci tekrar yoluna koymanın zamanıdır"

Çatışmanın tüm taraflarından sivillerin korunması, okul ve sağlık tesisleri gibi sivil alt yapıların hedef alınmaması istenen açıklamada, en çok ihtiyacı olanların şartsız bir şekilde insani yardımlara erişmesine izin verilmesinin önemine işaret edildi.

AB'nin Suriye halkına destek vermeye devam edeceği kaydedilen açıklamada, "Bu tür saldırılar, iç savaşı sona erdirmek için müzakerelere olan acil ihtiyacın önemini vurguluyor. Uluslararası kamuoyunun müştereken hareket etmesi ve zorla süreci tekrar yoluna koymasının zamanıdır." değerlendirmesinde bulunuldu.

- Saldırı

Esed rejimine ait savaş uçağının, Suriye'nin kuzeyinde İdlib kentinde sivillerin bulunduğu bir kampa düzenlediği hava saldırısında en az 27 kişi öldü. Hayatını kaybedenler arasında kadın ve çocuklar da bulunurken, yaralılar çevredeki hastanelere nakledildi, onlarca çadır da tahrip oldu.

Rejim güçlerinin Halep, İdlib ve Lazkiye'deki saldırılarından kaçan halk, Türkiye sınırına yaklaşık 20 kilometre mesafedeki Kamune çadır kentine yerleşmişti.

HABERE YORUM KAT