1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Tayland'da Prensesin Başbakanlığa Aday Gösterilmesi
Tayland'da Prensesin Başbakanlığa Aday Gösterilmesi

Tayland'da Prensesin Başbakanlığa Aday Gösterilmesi

Seçim Komisyonu Prenses Ubolratana'yı "başbakan aday listesi"ne almadı

A+A-

ANKARA (AA) - Tayland'da Seçim Komisyonu, Thai Raksa Chart Partisinin, mart ayında yapılacak genel seçimlerde başbakanlık koltuğu için önerdiği Prenses Ubolratana Mahidol'u aday listesine dahil etmedi.

Channel News Asia'da yayımlanan habere göre, Seçim Komisyonu, siyasi partilerin başbakan adaylarının yer aldığı listeye 67 yaşındaki Prenses Ubolratana'yı almadı.

Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn, Prenses Ubolratana'nın başbakanlığa aday gösterilmesinin ardından kraliyet ailesinin hiçbir üyesinin siyasete girmemesi gerektiğini kaydetmişti.

Saraydan yapılan açıklamada, Prenses Ubolratana'nın şimdiye kadar eşine rastlanmamış bu girişiminin "yakışıksız" olduğu ve bir kraliyet mensubunun siyasete atılmasının "ülkenin kültürüne, görenek ve geleneklerine başkaldırı" anlamına geleceği ifade edilmişti.

Thai Raksa Chart Partisinden yapılan açıklamada da Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn'un ifadelerine atfen "krala ve kraliyet ailesinin diğer üyelerine bağlılıkla emre itaat edileceği, Seçim Komisyonu kuralları ve anayasa çerçevesinde hareket edileceği" belirtilmişti.

Tayland'da 2014'te askeri darbeyle devrilen eski Başbakan Yingluck Şinavatra'nın kapatılan partisinin devamı niteliğindeki Thai Raksa Chart Partisi, darbe sonrası yapılacak ilk genel seçimler için Tayland Kralı Maha Vajiralongkorn'un ablası Prenses Ubol Ratana'yı başbakanlığa aday göstermişti.

Monarşiyle yönetilen ülkede kraliyet ailesi, ordu iktidarının üzerindeki yegane güç olarak görülüyor. Ülke tarihinde ilk kez bir kraliyet ailesi mensubu başbakanlığa aday gösterilmişti.

HABERE YORUM KAT