TBMM Başkanı Kahraman'ın Kılıçdaroğlu'nu kabulü

TBMM Başkanı Kahraman'ın Kılıçdaroğlu'nu kabulü

Kılıçdaroğlu'nun Kahraman'a sunduğu mektuptan:-"Terör konusunda parlamentoyu harekete geçirmenizi bekliyor, öncülüğünüzde atılacak adımların ivedi ve sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyoruz"-"Terör sorununa son vermek için Meclisteki dört partinin bi

TBMM (AA) - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, TBMM Başkanı İsmail Kahraman'a sunduğu mektupta, "Terör konusunda parlamentoyu harekete geçirmenizi bekliyor, öncülüğünüzde atılacak adımların ivedi ve sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Kılıçdaroğlu'nun, görüşmede Meclis Başkanı Kahraman'a sunduğu mektup basına dağıtıldı.

Kılıçdaroğlu, "Bu mektubu size 13 Mart'ta Ankara'nın merkezinde gerçekleşen ve 37 insanımızı aramızdan alan, onlarcasının yaralanmasına yol açan terör saldırısının derin üzüntüsüyle yazıyorum" ifadeleriyle başlayan mektubunda, Kızılay'da gerçekleştirilen terör saldırısının, Cilvegözü ile başlayan Reyhanlı, Diyarbakır, Suruç, Ankara Tren Garı, İstanbul Sultanahmet ve Ankara Merasim Sokak saldırılarıyla devam eden sürecin son halkası olduğunu belirtti.

Benzer acıların yaşanmamasını, bunun son saldırı olmasını umut ettiğini kaydeden Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:

"Üzülerek söylemeliyim ki artan terör ve şiddet olayları toplumsal kutuplaşmayı derinleştirmekte, insanlarımızın geleceğe ilişkin kaygılarını artırmaktadır. Toplumda hakim kılınmaya çalışılan korku, endişe ve kaygı Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana var olan ortak gelecek tahayyülümüzü hedef almaktadır.

Bu bağlamda siyaset kurumunun temsilcileri olarak, eksiksiz bir sorumluluk anlayışıyla Türkiye Cumhuriyetimizin tüm yurttaşlarına karşı umut olacak tek adresi çalışır kılmalıyız. Bu adres, duvarına Mustafa Kemal Atatürk'ün 'Egemenlik kayıtsız şartsız milletindir' sözünün nakşedildiği Türkiye Büyük Millet Meclisidir. Meşruluğunu millet egemenliğinden alan TBMM var oldukça, tarihinin en derin krizini yaşayan Türkiye Cumhuriyeti ve onun değerli yurttaşları için umutsuzluk söz konusu olamaz."


-"CHP olarak bu konuda atacağınız her adımı destekleyeceğiz"


TBMM'nin, "Yurtta sulh, dünyada sulh" anlayışı temelinde ve "Gazi Meclis" unvanını aldığı dönemdeki sorumluluk bilinciyle halka karşı görevini yerine getirmesi gerektiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:

"Bu düşünceden hareketle sizden terör konusunda parlamentoyu harekete geçirmenizi bekliyor, öncülüğünüzde atılacak adımların ivedi ve sürdürülebilir olması gerektiğine inanıyoruz. Terör sorununa son vermek için Meclisteki dört partinin bir araya gelmesinin, sorunun çözümü konusunda iradelerini açık bir biçimde ortaya koymalarını sağlayacak bir çalışmanın başlatılmasının zorunluluğunu vurguluyoruz.

Meclis Başkanı sıfatıyla bu süreçte yüce Meclisi toplayıp, parlamento geleneği içindeki tüm kurumsal birikimden yararlanarak partilerin teröre karşı ortak çalışma imkanlarının yaratılmasında inisiyatif almanızın tarihi önemde bir görev olduğu yönündeki inancımı ve beklentimi paylaşıyor, CHP olarak bu konuda atacağınız her adımı destekleyeceğimizi belirtiyorum."

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.