1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Teröristlerin harabeye çevirdiği okullar için yıkım kararı
Teröristlerin harabeye çevirdiği okullar için yıkım kararı

Teröristlerin harabeye çevirdiği okullar için yıkım kararı

Yüksekova'da terör örgütü PKK mensupları tarafından operasyonlar esnasında sözde "karargah" ve "patlayıcı imalathanesi" olarak kullanıldıktan sonra harabeye çevrilen 11 okul yeniden inşa edilecek- İlçede 7 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğü okullar arasınd

A+A-

HAKKARİ (AA) - FAHRETTİN GÖK - Hakkari'nin Yüksekova ilçesinde, PKK'lı teröristler tarafından sözde "karargah" ve "patlayıcı imalathanesi" olarak kullanıldıktan sonra harabeye çevrilen 2'si lise 11 okul için yıkım kararı verildi.

Güvenlik güçleri, ilçede 13 Mart'taki sokağa çıkma yasağıyla başlatılan ve 20 Nisan'da tamamlanan "Jandarma Uzman Çavuş Ramazan Gülle Operasyonu" sonrasında arama tarama çalışmalarını sürdürüyor.

Cumhuriyet, Eski Kışla, Mezarlık, Yeşildere, Yeni, Güngör, Esentepe, Güngör ve Dize mahallelerinde 200 civarında teröristin etkisiz hale getirildiği operasyonların ardından yürütülen çalışmalarda, terör örgütü PKK'nın ilçedeki eğitim kurumlarına verdiği zarar da ortaya çıktı.

- "Ağır hasarlı" raporu

İl Milli Eğitim Müdürlüğü koordinasyonunda Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkilileri, ilçedeki eğitim kurumlarında inceleme yaptı.

Güvenlik güçlerinin gözetiminde ilçeyi gezen yetkililer, Atatürk Anadolu Lisesi, Gazi, Cumhuriyet, Güngör, Süleyman Uğur Sıtkı, Vali Erdoğan Gürbüz ve Kuruköy ilk ve ortaokullarının, terör örgütü mensuplarınca kullanılamaz hale getirildiğini tespit etti.

İncelemede, bu okulların müştemilatında bulunan 3 anaokulunun da aynı şekilde "ağır hasarlı" olduğu yönünde rapor hazırlandı.

- Eğitim yılı başında hizmete giren okul da yıkılacak

Yetkililer, Milli Piyango İdaresince 22 milyon lira yatırımla Orman Mahallesi'nde yaptırılan Muharrem Malazgirt Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinde de inceleme yaptı.

Operasyon esnasında teröristlerce sözde "karargah" ve "patlayıcı imalathanesi" olarak kullanıldığı belirlenen lisenin bulunduğu alanı dolaşan yetkililer, bünyesinde halı saha, 300 kişilik pansiyon ile atölyesinde inşaat, metal, elektrik-elektronik, motorlu araçlar ve bilişim teknolojisi bölümlerinin bulunduğu okulun yatakhane ve yemekhanesini harabeye çeviren teröristlerin, koridor ve merdivenlere barikat kurduğunu, pencere, sıra, masa, kapı ve akıllı tahtaları kullanılamaz hale getirdiğini kayıt altına aldı.

Yetkililer, bin 600 öğrencinin eğitim gördüğü okuldaki derslikler, idare bölümü, laboratuvar ve piyano ile diğer müzik aletlerinin bulunduğu sınıflara da bölücü örgütü mensuplarınca el yapımı patlayıcılarla büyük hasar verildiğini belirledi.

Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü yetkililerinin, çalışmalarının ardından "ağır hasarlı" olmaları nedeniyle eğitim verilmesinin mümkün olmadığı yönündeki raporu üzerine bu okullarla ilgili "yıkım" kararı alındı.

Yeniden yapılması için 50 milyon lira harcanması gerektiği belirtilen ve 7 bin 500 öğrencinin eğitim gördüğü bu okulların yıkımına önümüzdeki günlerde başlanacağı ve yeniden inşa edileceği bildirildi.

HABERE YORUM KAT