1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tesk Genel Başkanı Palandöken:
Tesk Genel Başkanı Palandöken:

Tesk Genel Başkanı Palandöken:

"Otopark yönetmeliği uygulamaya geçirilmelidir. Otopark problemi hem şehir içinde hem mahalle arasında birçok sorunu beraberinde getiriyor"

A+A-

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, özellikle kentsel dönüşüm sürecinden itibaren her binada daire başına bir otopark düşmesi gerektiğini vurgulayarak, "Çevre ve Şehircilik Bakanlığının otopark yönetmeliği uygulamaya geçirilmelidir." ifadesini kullandı.

Palandöken, yazılı açıklamasında, otopark sorunun, çözülmesi gereken en önemli konulardan biri olduğunu belirtti.

Artan nüfus ve hızlı kentleşmenin araç ve bina sayısında artışa neden olduğuna dikkati çeken Palandöken, her apartmanın altında, yan tarafında veya arka bahçesinde otopark alanının bulunmadığını aktardı.

Palandöken, özellikle kentsel dönüşüm sürecinden itibaren her binada daire başına bir otopark düşmesi gerektiğinin altını çizerek, "Yaşadığımız apartman ve çevrede en önemli sorunlardan birisi otopark alanlarının az olması. Bugün 19 milyon civarında konut sayımız var. Trafiğe kayıtlı araç sayısı ise mart sonu itibariyle 21 milyon 362 bin 512 oldu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığının otopark yönetmeliği uygulamaya geçirilmelidir. Kentsel dönüşümle beraber yıkılıp yeniden yapılan binaların hepsinde otoparkın zorunlu olması gerekiyor. Her daireye en azından 1 otopark yeri düşmeli. Müteahhitlerin bina yapımında otopark alanı için uygun parsel belirlemeleri gerekiyor. Devlet yapıları da özel yapılar da otopark sorununu göz ardı etmemeli. Otopark problemi hem şehir içinde hem mahalle arasında birçok sorunu beraberinde getiriyor." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT