1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Tesk'ten Hurda Araç Düzenlemesine Destek
Tesk'ten Hurda Araç Düzenlemesine Destek

Tesk'ten Hurda Araç Düzenlemesine Destek

TESK Başkanı Palandöken:- "Çıkacak hurda yasasını hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de ekonomiye katkı sağlanması bakımından destekliyoruz"

A+A-

ANKARA (AA) - Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, 1997 model ve daha eski taşıtlar için çıkarılacak "hurda araç yasası"nı hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de ekonomiye katkı sağlanması bakımından desteklediklerini belirtti.

Palandöken, yazılı açıklamasında, 20 yaş ve üzeri taşıtların hurdaya ayrılarak tescil kaydının silinmesi durumunda, ödenmemiş vergi cezaları ile tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tahsilinden vazgeçilmesine yönelik kanun teklifinin, AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş tarafından TBMM Başkanlığına sunulduğunu hatırlattı.

Söz konusu teklifin piyasaları olumlu etkileyeceğine işaret eden Palandöken, "Hem çevre kirliliğinin önlenmesi hem de ekonomiye katkı sağlanması bakımından bu tasarıyı destekliyoruz. Çünkü bu geri dönüşüm stratejisi hem ekonomiye katkı sağlayacak hem de çevre kirliliğini azaltacak.” ifadesini kullandı.

Palandöken, yerli sanayinin en büyük girdilerinin başında demir-çelik hurdasının geldiğini belirterek, şunları kaydetti:

"Her yıl ortalama 9 milyar dolarlık demir-çelik hurdası ithal ediyoruz. Son 10 yılda hurda ithalatına 68 milyar dolar ödedik. Bu kanunun çıkması ile ithalatımız ve cari açığımız azalır, sanayicinin ham madde ihtiyacı karşılanır ve çevre kirliliği azalır. 20 yaşın üzerindeki araçların hurdaya ayrılması ile esnafımız da rahat bir nefes alacak ve araçlarını yenileme imkanı bulacak. Çünkü binlerce araç çalışamaz halde parklarda atıl halde yatıyordu. Esnafımız ise çalıştıramadığı araçların vergi borçlarını nasıl ödeyeceğinin düşüncesi içerisindeydi. Yeni düzenleme ile vergi borçlarının silinmesi ile piyasalar canlanacak, esnafımız ise rahat bir nefes alacak. En önemlisi ülkenin dövizi yurt dışına çıkmayacak."

Hurda araç sahiplerinin büyük bir ümitle bu yasayı beklediklerini belirten Palandöken, "Belirli bir ağırlığın üzerinde aracı olanlar devlete teslim ettiğinde ağırlığına göre para alacaklar. Hurda sahiplerinin ödemedikleri Motorlu Taşıtlar Vergileri silinecek ve araca kesilmiş olan trafik cezaları kaldırılacak. Aracı çalınan veya mevcut olmayanlara da araçtan kurtulabilmesi için çok büyük kolaylık sağlanacaktır. Çıkarılacak hurda teşvik yasası sayesinde eski araçların toplanmasıyla karayollarında can ve mal güvenliği daha da artacak ve çevre kirliliği daha da azalmış olacak." değerlendirmesinde bulundu.

HABERE YORUM KAT