1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Trump Ab Yetkilileri İle Görüşecek
Trump Ab Yetkilileri İle Görüşecek

Trump Ab Yetkilileri İle Görüşecek

NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesine katılacak olan ABD Başkanı Trump, AB Konseyi Başkanı Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Juncker ile görüşecek

A+A-

BRÜKSEL (AA) - Belçika'nın başkenti Brüksel'de 25 Mayıs'ta düzenlenecek NATO devlet ve hükümet başkanları zirvesine katılacak olan ABD Başkanı Donald Trump'ın, AB Konseyi Başkanı Donald Tusk ve AB Komisyonu Başkanı Jean-Claude Juncker ile görüşeceği bildirildi.

AB Konseyi sözcüsü Preben Aamann, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, Trump'ın 25 Mayıs'ta Juncker ve Tusk ile görüşeceğini teyit etti.

Trump'ın Avrupa'ya ilk ziyaretinde geçen sene seçim kampanyası döneminde eleştirdiği AB yetkilileriyle görüşme kararı alması dikkati çekti. İngiltere'nin AB'den ayrılma kararını "akıllı bir davranış" olarak nitelendiren Trump, "AB, Almanya için bir araçtır." ifadesini kullanmıştı.

AB Konseyi Başkanı Tusk da, "Trump, AB için varoluşsal bir tehdittir." demişti.

AB Komisyonu Başkanı Juncker'in, Trump'ın "Brexit"i desteklemesini yanlış bulduğunu, ABD Başkanı'nın "daha fazla ülkeye AB'den ayrılma" çağrısına devam etmesi durumunda kendisinin de "Ohio'nun bağımsızlığını teşvik edeceğini" açıklaması geniş yankı bulmuştu.
HABERE YORUM KAT