1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Tur Operatörleri Diyarbakır'da Buluştu
Tur Operatörleri Diyarbakır'da Buluştu

Tur Operatörleri Diyarbakır'da Buluştu

Türkiye'nin önde gelen GAP ve kültür turları düzenleyen tur şirketlerinin yetkilileri ile TÜRSAB Yönetim Kurulu üyeleri, Diyarbakır'da bir araya geldi- Tur operatörü Öksüz:"İnsanlar başta temkinli bir şekilde buraya geliyor. Ancak sonrasında çok güzel, ra

A+A-

DİYARBAKIR (AA) - Türkiye'nin önde gelen GAP ve kültür turları düzenleyen tur şirketlerinin yetkilileri ile Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) Yönetim Kurulu üyeleri, Diyarbakır'da bir araya geldi.

Valilik koordinasyonunda, Diyarbakır Turizm Platformu üyeleri, Büyükşehir Belediyesi, Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası, Diyarbakır Ticaret Borsası, Karacadağ Kalkınma Ajansı, Diyarbakır Kültür ve Turizm Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi, Sur Belediyesi ve TÜRSAB Diyarbakır Bölge Yürütme Kurulunun hazırladığı program çerçevesinde 2 günlük program için kente davet edilen tur operatörleri, tarihi ve turistik mekanları ziyaret etti.

Sur ilçesindeki tarihi Hasanpaşa Hanı'nda kahvaltı yapan operatörler, Ulucami, Cahit Sıtkı Tarancı, Ahmet Arif müzeleri, surları ve sur maketinin yapıldığı alanı gezdi.

Dengbej evinde müzik dinleyen tur operatörleri, tarihi On Gözlü Köprü'de davul zurna eşliğinde yöresel oyunlar oynayan folklor ekibiyle karşılandı. Gösteriyi ilgiyle izleyen operatörler, daha sonra köprüde halay çekti.

Tur operatörleri tarihi İçkale Müze Kompleksi'ne geçerek, müzede bulunan eserleri gördü.

Geziye ilişkin AA muhabirine açıklama yapan tur operatörü Özgür Ildır Öksüz, güvenlik nedeniyle yaşanılan bazı sorunlardan dolayı Diyarbakır'a daha önce gelemediklerini söyledi.

Şimdiden Hatay'dan ve kendi bölgelerinden Diyarbakır'a turların gelmeye başladığını bildiren Öksüz, şöyle konuştu:

"İnsanlar başta temkinli bir şekilde buraya geliyor. Ancak sonrasında çok güzel, rahat ve huzurlu bir şekilde gezdiklerini söylüyorlar. Umarım daha da güzel günler hepimizi bekler. Buraya yapılacak turların bölgenin hem tarihi yapısı hem de kültürel mozaiği bakımından çok verimli olacağına inanıyoruz."

Diyarbakır'ı çok sevdiğini anlatan Özgür Ildır Öksüz, kentte çok güzel bir şekilde ağırlandıklarını vurguladı.

Öksüz, bölgenin bakir ve keşfedilmeyi beklediği için turlar düzenleneceğini ve yatırımların yapılacağını sözlerine ekledi.

Tur operatörlerinden Kerem Gökçe ise GAP turu yapılmak istenirse mutlaka içinde Diyarbakır'ın olması gerektiğini ifade etti.

Son dönemlerde yaşanan üzücü olaylardan dolayı kentin kötü günler geçirdiğini anımsatan Gökçe, buna rağmen GAP turlarına ara vermeden devam ettiklerini belirtti.

Diyarbakır'da büyük bir havalimanının olduğunu aktaran Kerem Gökçe, şöyle devam etti:

"Diyarbakır'a uçuşlar çok olduğu için buradaki havalimanından turu başlatmak tur acenteleri için her zaman daha kolaydır. Diyarbakırsız bir GAP turu her zaman eksik gelir. Bu yıl buraya yaklaşık 100 otobüsle tur yapacağız. Misafirlerimizin Diyarbakır'ı görmek için daha sonra ayrıca da geleceklerini düşünüyorum. Diyarbakır çok gizemli bir kent. Tarih anlamında her şeyi bulabilirsiniz. Türkülerinde çok güzel aşk hikayeleri olan Diyarbakır'ın bence bir an önce o güzel günlerine kavuşması gerekiyor. Bütün kurumlar ve halk el ele vererek, el birliğiyle kentin turizminin tekrar canlanması sağlanmalıdır. Biz de bölgeye çok turist getirmek isteriz. İnsanların mutlu olması bizleri de mutlu edecektir. Yakın zamanda kente çok fazla turlar yapacağımızı umut ediyorum."

HABERE YORUM KAT