1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Turizm Sektörü Çalışanlarına "İşbaşı" Eğitimi
Turizm Sektörü Çalışanlarına "İşbaşı" Eğitimi

Turizm Sektörü Çalışanlarına "İşbaşı" Eğitimi

Kültür ve Turizm Bakanlığınca konaklama, yeme-içme işletmelerinde çalışan personelin bilgi ve becerilerini geliştirmek üzere sağlanan "işbaşı" eğitimleri için başvuru süreci başladı- Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü İbiş:- "Bugüne dek 90 binin üzerinde se

A+A-

ANKARA (AA) - BURCU ÇALIK - Kültür ve Turizm Bakanlığınca konaklama, yeme-içme işletmelerinde çalışan personelin bilgi ve becerilerini geliştirmek üzere sağlanan "işbaşı" eğitimleri için başvuru süreci başladı.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, bakanlığa bağlı Araştırma ve Eğitim Genel Müdürlüğü tarafından konaklama, yeme-içme işletmelerinde çalışan personelin mesleki bilgi ve becerilerini geliştirerek, hizmet kalitesini artırmak amacıyla verilen işbaşı eğitimleri bu yıl da hız kesmeden devam ediyor.

Bu kapsamda 2017 yılı ikinci yarısı için eğitim programlarına başvuru süreci başladı. Eğitimlerden yararlanmak isteyen tüm bölgelerdeki işletmelerin İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri aracılığıyla ya da doğrudan Kültür ve Turizm Bakanlığına başvuruda bulunması gerekiyor.

- Teorik ve uygulamalı eğitimler veriliyor

Eğitimler, turizm sektöründe hizmet veren personele yönelik genel müdürlükte çalışan usta öğreticiler tarafından tesislerin kendi bünyesinde, teorik ve uygulamalı olarak veriliyor.

Ön büro, yiyecek ve içecek servisi, kat hizmetleri, yiyecek üretimi olmak üzere dört branşta altı gün süren eğitimlerle sektör çalışanlarının mesleki bilgi ve becerilerin geliştirilmesi hedefleniyor.

Ayrıca "Yöneticileri Eğitici Olarak Yetiştirme Kursları" ile yöneticilerin bilgi ve deneyimlerini kendi personeline aktarabilme yöntemlerinin öğretilmesi amaçlanırken, 3 veya 2 gün süreyle düzenlenen "Kişisel Gelişim Seminerleri" ile de çalışanların motivasyonunu artırarak, hizmet standartlarının yükseltilmesi üzerinde duruluyor.

Bakanlıkça sağlanan eğitim hizmetlerinden faydalanmak isteyen işletmeler, başvurulara yönelik ayrıntılı bilgiye "http://aregem.kulturturizm.gov.tr/TR,13202/yaygin-mesleki-turizm-egitimi-faaliyetleri.html" internet adresinden ulaşabilecek.

- 90 binin üzerinde turizm çalışanı eğitim aldı

İşbaşı eğitim destekleri konusunda değerlendirmede bulunan Araştırma ve Eğitim Genel Müdürü Okan İbiş, sektörün ihtiyaçları doğrultusunda talep ettiği eğitimleri gerek yeni projeler gerekse yaygın eğitim faaliyetleri çerçevesinde karşılamaya önem verdiklerini vurguladı.

Bu alanda çalışan bireyleri turizm sektörüne hazırlamayı, sektörün beklentilerine cevap verecek bilgi ve beceri ile donatarak, turizm sektörüne kazandırmayı amaçladıklarını ifade eden İbiş, "Bugüne dek 90 binin üzerinde sektör çalışanına ön büro, kat hizmetleri, yiyecek ve içecek servisi, yiyecek üretimi, yöneticilerin eğitici olarak yetiştirilmesi ve ev pansiyonculuğu eğitimlerini içeren mesleki turizm eğitimleri sunarak belgelendirme hizmeti sağladık." dedi.

HABERE YORUM KAT