1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Türk Otomotiv Firmaları Automechanika Şangay Fuarı'nda
Türk Otomotiv Firmaları Automechanika Şangay Fuarı'nda

Türk Otomotiv Firmaları Automechanika Şangay Fuarı'nda

OİB, Çin'in en büyük kenti Şangay'da düzenlenen fuara, 37 firma ile milli katılım gerçekleştirdi

A+A-

BURSA (AA) - Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), yılda 72 milyar dolar otomotiv ithalatı yapan Çin pazarından Türkiye'nin aldığı payı artırmak için Automechanika Şangay Fuarı'na 37 Türk firmasıyla milli katılım sağladı.

OİB'den yapılan açıklamaya göre, yılda 72 milyar dolarlık otomotiv ithal eden Çin'in en büyük kenti Şangay'da dün başlayan ve 2 Aralık'a kadar sürecek otomotiv yan sanayi fuarına 37 Türk firması ile milli katılım gerçekleştirildi.

Dünyanın 140 ülkesinden 130 bine yakın kişinin ziyaret ettiği Automechanika Şangay Fuarı'nda, Türk firmaları yoğun ilgi gördü. Türk firmaları, fuarda hava süspansiyon sistemlerinden fren aksamlarına, yağ ve mazot pompalarından tamir takımlarına, amortisörlerden makas parçalarına kadar çok sayıda otomotiv yan sanayi ürününü sergileme fırsatı buldu.

OİB, 340 bin metrekare kurulu alanda bir de Türk standı açarak tanıtımlara katkıda bulundu.

TİM verilerine göre Türkiye'nin Çin'e olan otomotiv ihracatı geçen yıl 37 milyon dolar oldu, ocak-ekim döneminde bu rakam 37,6 milyon dolar olarak gerçekleşti. Çin'e yönelik otomotiv ihracatının tamamına yakını otomotiv yan sanayi ürünlerinden oluştu. Türkiye, yıl sonunda ise Çin'e 50 milyon dolar otomotiv ihracatı hedefliyor.

- Uzak Doğu'ya ihracat yüzde 60 arttı

Türkiye’nin Çin'in de aralarında olduğu Uzak Doğu ülkelerine ocak-ekim döneminde gerçekleştirdiği otomotiv ihracatı ise geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 60 artışla 214 milyon dolar oldu. Uzak Doğu bölgesinin Türkiye'nin otomotiv ihracatından aldığı pay ise yüzde 1 civarında bulunuyor. OİB, Çin başta olmak üzere Uzak Doğu bölgesine olan otomotiv ihracatı artırmak üzere uluslararası fuarlara katılım ve alım heyetleri organizasyonları gibi birçok çalışmayı sürdürmeyi planlıyor.

- 72 milyar dolarlık pazar

Çin'in 72 milyar dolara yaklaşan otomotiv ithalatının üçte birinden fazlasını ise yan sanayi ürünleri ithalatı oluşturuyor. Otomotiv yan sanayinde önemli bir ithalatçı olan Çin'de, pazarın önemli oyuncuları arasında ise Almanya, Japonya, Kore Cumhuriyeti ve ABD yer alıyor. Otomotiv yan sanayinde pek çok global markanın yatırımına ev sahipliği yapan ve buna paralel pazarı gün geçtikçe büyüyen Çin'in, otomotiv yan sanayi ihracatı da 28 milyar dolara ulaştı. Çin'in otomotiv ithalatındaki en büyük kalemi ise son iki yıldır yaklaşık 45 milyar dolar olarak gerçekleşen binek otomobiller oluşturuyor.

Son 6 yıldır dünyanın en büyük motorlu araç üreticisi olan Çin'in, geçen yıl araç üretimi 28 milyon adet olarak gerçekleşirken, bu rakamın 24,4 milyonu binek otomobil, 3,7 milyonu ticari araç oldu. Çin'de 2020 yılından itibaren motorlu araçlar üretiminin 30 milyonu aşması bekleniyor. Aynı zamanda dünyanın en büyük motorlu araç pazarına sahip ülkesi Çin, 2015 yılı itibarıyla 162,8 milyon motorlu araç parkına ulaştı.

HABERE YORUM KAT