1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Türkiye İle Sudan Arasında Sağlık Turizmi
Türkiye İle Sudan Arasında Sağlık Turizmi

Türkiye İle Sudan Arasında Sağlık Turizmi

Sudan ve Türkiye Tıbbi Yardımlaşma Derneği, iki ülke arasındaki sağlık sektörünün gelişmesi için sempozyum düzenledi

A+A-

HARTUM (AA) - Sudan-Türkiye Tıbbi Yardımlaşma Derneği, karşılıklı sağlık sektörünün gelişmesi amacıyla başkent Hartum'da sempozyum düzenledi.

Sudan Sağlık Bakanlığı yetkilileri, hastane yöneticileri ve doktorların katıldığı sempozyumla ilgili AA muhabirine açıklama yapan Türkiye-Sudan Tıbbi Yardımlaşma Başkanı Vaheb İbrahim Harun, iki ülke ilişkilerinin gelişmesinde sağlık sektörünün önemli bir yer tutacağını vurguladı.

Son yıllarda Türkiye'deki hastanelerin çağ atladığına işaret eden Harun, "Türk hastaneleri, doktor ve teknoloji bakımından çok iyi konumdalar. Sudanlı doktorlar, tıp öğrencileri ve hastaların bu tecrübelerden yararlanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Harun, iki ülke sağlık bakanlarının yaptığı anlaşmasıyla yılda 100 Sudanlı hastanın Türkiye'de ücretsiz tedavi edileceğini söyledi. Harun, iki ülke arasındaki sağlık turizminin gelecek dönemde artacağını sözlerine ekledi.

Bir sağlık şirketinin müdürü Necip Fazıl Aksoy ise, üniversite hastaneleri yöneticilerinden oluşan bir heyetle Türkiye'den Sudan'a geldiklerini söyledi.

Sudan'da sağlık kamuoyunda Türkiye algısı oluşturmak istediklerini belirten Aksoy, "Ülkesinde tedavi olamayan Sudanlılar genellikle Hindistan, Tayland ve Ürdün gibi ülkeleri tercih ediyorlar. Biz bu talepleri Türkiye'de karşılamak istiyoruz." diye konuştu.

HABERE YORUM KAT