1. HABERLER

  2. YEREL

  3. UİGAD Konya gazetecilerin gününü kutladı
UİGAD Konya gazetecilerin gününü kutladı

UİGAD Konya gazetecilerin gününü kutladı

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Elmacı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

A+A-

Uluslararası İnternet Gazeteciliği ve Gazeteciler Derneği (UİGAD) Konya Şube Başkanı Mehmet Ali Elmacı, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı. Gazeteciliğin önemine ve mesleğin zorlu şartlarının altını çizen Başkan Elmacı, “Basın, halkın çevresinde ve ülkesinde meydana gelen gelişmelerden doğru ve tarafsız bir şekilde haber alma hakkını kullanması bakımından son derece önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Basın kuruluşları, faaliyet gösterdikleri bölgede ya da ülkede vatandaşın gündeminin takip edilmesini ve sorunlarının duyurulmasını sağlayarak kamuoyunun gören gözü, işiten kulağı, söyleyen dili olmaktadır. Basın, bu nedenlerle, demokratik sistemlerin sağlıklı bir şekilde işlemesini temin eden ana unsurlardan biridir. Tüm basın-yayın kuruluşlarının temsilci ve çalışanlarının, gece gündüz çalışarak vatandaşlarımızı olaylardan haberdar etmeye çalışan cefakâr gazetecilerimizin 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Gününü kutlar, mesailerinde kolaylıklar, görevlerinde üstün başarılar dilerim” dedi.

418237.jpg

İNTERNET GAZETECİLİĞİNİN ÖNEMİ BÜYÜYOR

Başkan Elmacı, mesajının devamında internet gazeteciliğini önemine de vurgu yaptı. Günümüzde teknolojinin insanın ayrılmaz bir parçası haline geldiğinin altını çizen Elmacı, gazetecilik mecrasının da internette daha çok büyümeye yüz tuttuğunu söyledi. Son yıllarda artan internet sitesi ve haberciliğinin güvenli olmasının gerektiğini söyleyen Elmacı, “Yerel basın kuruluşları faaliyet gösterdikleri bölgenin sesi olmakta, o bölge insanının çevresinde olup bitenlerden doğru ve objektif bir biçimde haberdar olmasını, halkın düşünce ve taleplerinin duyurulmasını, bölgenin içinde bulunduğu sorunlarla ilgili çözüm önerilerinin sunulmasını ve bunların takibini sağlayarak idarenin kamuoyu adına denetlenmesi fonksiyonunu da yerine getirmektedir.  Basın faaliyetlerinin temelini teşkil eden gazetecilik ise halkın haber alma hakkını kullanmasına yardımcı olmak amacıyla doğruluk, tarafsızlık, objektiflik, özel hayata ve kişilik haklarına saygı gibi değerleri uhdesinde barındırmakta olan müstesna bir meslektir. Bu mesleği icra etmekte olan birbirinden değerli gazeteciler de ilkeli yayıncılık anlayışı çerçevesinde olayları tarafsız bir şekilde halka aktarmakta, bir anlamda kamu vicdanının sesi olmaktadırlar. İnternet ortamlarından yayımlanan habercilik anlayışı da gazetecilik kadar önemli ve kutsal olması gerektiğini dile getiriyoruz” dedi.

 

 

HABERE YORUM KAT