1. YAZARLAR

  2. Mustafa Kömürcü

  3. Ulaşım zammının nedeni ne?
Mustafa Kömürcü

Mustafa Kömürcü

Yazarın Tüm Yazıları >

Ulaşım zammının nedeni ne?

A+A-

Şehrimizde toplu ulaşıma yapılan zam 7’den 65’e herkesin dilinde! Büyükşehir Belediyesi toplu ulaşıma yapılan zammın artan maliyetler sonucu yapıldığını açıkladı. Sosyal medyada ise zama karşı imza kampanyaları başlatılmış durumda.

Yetkililer son 2 yıldır ulaşımda herhangi bir zam yapılmadığını kaydettiler. Neden 2 yıldır zam yapılmadı o da ayrı tartışma konusu. Bu zam işinin bir süresi var mıdır onu da bilmiyorum. Ama dün yaptıkları şu açıklama biraz kafamı karıştırdı. Açıklamada ulaşım filosuna dahil edilen yeni otobüs ve tramvayların maliyetlerinin bu zammı kaçınılmaz hale getirdiğinden bahsediliyor.

Kafamın karışmasının sebebi kulağıma bazı kuşların fısıldadıklarıdır…

Duyumlarıma göre eski tramvaylarımızı hibe edecekmişiz! Hibe demeyelim de hediye diyelim biz buna daha güzel olur. Yeni 65 adet son model tramvaylarımızın tamamlanmasına yakın -yani seneye bu aylarda- hediyelerimizi paketleyip Bosna Hersek’e gönderecekmişiz.

*Bu eski tramvaylara biz öyle veya böyle zamanında bir bedel ödedik doğru mudur?

*Yeni tramvaylara da tanesi yaklaşık 5 milyon TL’den aklımıza sığmayacak paralar ödüyoruz doğru mudur?

*Veeee ulaşım filosuna katılan yeni araçların maliyetlerini de açık açık biz vatandaşlar ödüyoruz bu da doğru mudur?

Alınan araçların parası bir şekilde biz vatandaşlar tarafından vergi vs. ile ödeniyor. Bir de ulaşıma zam yapılması haliyle vatandaşı azıcık asabileştirdi! Sosyal medyada imza kampanyaları yapanlar, çeşitli etkinlikler protestolar planlayanlar mevcut.

Bir de yaz başında memleketlerine giden habersiz üniversite öğrencileri var. Dönüşte sürprizle karşılaşacaklar. Hayırlısı olsun ne diyelim.

 

SÜPERMARKET ARABALARI NE İÇİN KULLANILIR?

Süpermarketler zincirlerine yeni halkalar ekleye ekleye sokak aralarına kadar girmiş durumda. Marketler, müşteriler alışverişlerini rahat rahat yapsınlar diye alışveriş arabalarını hizmete sunuyor. Çoğu markette ücretsiz bu arabalar. Real’deki arabalar ise 1 TL’lik ücrete tabii. Takıyorsun paranı, araç kilidinden kurtuluyor kullanıyorsun ve geri bıraktığında kilidi bir başka aracın yardımıyla açıyorsun paranı geri alıyorsun. Güzel sistem!

Biz insanlar herhangi bir aracı amacından farklı kullanmayı severiz. Araba egzozunda mangal körükleriz, o mangal da eski bir bilgisayar kasasıdır falan filan örnekleri çoğaltmak mümkün.

 

 

20140904_082228---kopya.jpg

 

 

Üstteki fotoğraf karesinde Selçuklu Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü ekibinin market arabasını görüyorsunuz. Real’den alınmış (para takma yeri ve Real yazısı var), içinde park ve bahçe işleri için kullanılmaya hazır malzemeler mevcut. Yani Selçuklu Belediyesi’nin envanteri oldukça zengin.

Şaka bir yana lütfen market arabalarını amacına uygun kullanalım. Alışverişinizi yapın. Aldığınız malzemeleri arabanıza kadar bu araç ile taşıyın ve yerine geri bırakın. Sokağın ortasına, arabaların arasına hatta ve hatta asansörle 7. Kata çıkarıp kat boşluğuna bırakmayın!

Önceki ve Sonraki Yazılar

YAZIYA YORUM KAT