1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Oğuz:
UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Oğuz:

UNESCO Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Oğuz:

"UNESCO'nun temel amacı bir daha insanlığın savaşmamasını sağlamak, barışı tesis ve sürdürülebilir kılmaktır"

A+A-

İZMİR (AA) - Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü (UNESCO) Türkiye Milli Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Öcal Oğuz, kuruluşun temel amacının bir daha insanlığın savaşmamasını sağlamak, barışı tesis ve sürdürülebilir kılmak olduğunu söyledi.

Karabağlar Halk Eğitimi Merkezi Müdürlüğünde aday öğretmenlere yönelik düzenlenen "UNESCO, kültürel miras ve kültürel kimlik" konulu etkinlike konuşan Oğuz, Türkiye'nin UNESCO kuruluş sözleşmesini imzalayan ilk on devlet arasında yer aldığını ifade etti.

UNECSO'nun temel ilgi alanlarının eğitim, bilgi ve teknoloji, doğa bilimleri, kültür, sosyal ile beşeri bilimler olduğunu aktaran Oğuz, "UNESCO'nun temel amacı bir daha insanlığın savaşmamasını sağlamak, barışı tesis ve sürdürülebilir kılmaktır. Bu kapsamda kültürel çeşitliliğe ve doğa, biyolojik çeşitliliği çok önem veriyor." dedi.

Oğuz, UNESCO'nun kulüpleri hakkında da bilgi vererek, aday öğretmenlere ASPnet (Kardeş Okullar Ağı) kapsamında dünyadaki diğer okullarla kardeş olabileceklerini, ortak faaliyetler yapabileceklerini belirtti.

İl Milli Eğitim Müdürü Vefa Bardakcı da İzmir'de bin 151 öğretmenin adaylık sürecinde bulunduğunu dile getirerek, bu süreyi en iyi şekilde değerlendirmeye gayret ettiklerini söyledi.

Etkinliğe Milli Eğitim Bakanlığı AB ve Dış İlişkiler Genel Müdürü Funda Kocabıyık da katıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT