1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Ürdün Ve Rusya Dışişleri Bakanları Suriye'yi Görüştü
Ürdün Ve Rusya Dışişleri Bakanları Suriye'yi Görüştü

Ürdün Ve Rusya Dışişleri Bakanları Suriye'yi Görüştü

AMMAN (AA) - Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi'nin, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Suriye krizini görüştüğü belirtildi.Ürdün Dışişleri Bakanlığından...

A+A-

AMMAN (AA) - Ürdün Dışişleri Bakanı Eymen es-Safedi'nin, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile Suriye krizini görüştüğü belirtildi.

Ürdün Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Safedi ile Lavrov gerçekleştirdikleri telefon görüşmesinde, bölgede yaşanan gelişmeler ile Suriye krizine Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyinin (BMGK) "Suriye'de acil ateşkesin sağlanması ve ülkede siyasi çözüme ulaşılmasını" öngören 2254 sayılı kararı doğrultusunda siyasi çözüm bulunması konusunu ele aldı.

Safedi, BMGK'nin Suriye’de ateşkes sağlanması ve Ürdün sınırındaki Er-Rukban bölgesinde bulunan Suriyeli mültecilere yardımların ulaştırılmasını içeren 2401 sayılı kararının önemini vurguladı.

Lavrov ise Rusya'nın, rejimin kuşatması altındaki Doğu Guta'da "günlük beş saat insani mola'' kararına değindi.

BMGK'de 24 Şubat'ta, Suriye'ye insani yardım ulaştırılabilmesi ve özellikle rejimin kuşatması altında bulunan Doğu Guta'daki durumu ağır hasta ve yaralıların tahliyesi için en az bir ay insani ateşkes kararı alınmıştı.

HABERE YORUM KAT