1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Venezuela'da Maduro'nun Anayasa Hamlesine Tepkiler
Venezuela'da Maduro'nun Anayasa Hamlesine Tepkiler

Venezuela'da Maduro'nun Anayasa Hamlesine Tepkiler

CARACAS (AA) - Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, anayasanın yeniden yazılması için bir halk meclisinin toplanmasını içeren kararnameyi imzalamasının...

A+A-

CARACAS (AA) - Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'nun, anayasanın yeniden yazılması için bir halk meclisinin toplanmasını içeren kararnameyi imzalamasının ardından ülkede hükümet karşıtı gösteriler devam ediyor.

Başkent Caracas'ta protestocular, sosyalist cumhurbaşkanının derinleşen siyasi kriz ortamında anayasayı yeniden yazma girişimini protesto etmek amacıyla sokakları, çöp torbaları, kırık beton ve metal parçalarıyla kapattı.

Muhalefet liderleri, Maduro'nun anayasa hamlesine tepki göstererek bu yıl yapılması planlanan yerel seçimleri ve 2018'de yapılacak cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ertelenmesi için planlı bir taktikle meclise çağrıda bulundu.

Anketler, üç basamaklı enflasyon rakamları, gıda ve diğer malların yetersizliğine duyulan öfke nedeniyle sosyalistlerin bu seçimleri ağır şekilde kaybedeceklerini öngörüyor.

Devlet Başkanı Maduro, bazı protestocuların taşlı saldırıda bulunduğu ve polisin göz yaşartıcı gazla karşılık verdiği başka bir hükümet karşıtı protestodan birkaç saat sonra yaptığı açıklamada, barışın yeniden tesis edilmesi ve muhalefetin darbe girişimini engellemek için yeni bir anayasa gerektiğini söyledi.

Maduro, "Bu, işçilerden oluşan yurttaşların meclisi olacak. Gün geldi kardeşlerim. Beni hayal kırıklığına uğratmayın. (Hugo) Chavez'i hayal kırıklığına uğratmayın ve vatanınızı hayal kırıklığına uğratmayın. Ben, (Benito) Mussolini değilim." ifadesini kullandı.

Devlet Başkanı Maduro, söz konusu kararnameyi imzalarken yeni anayasaya siyasi partiler değil işçiler tarafından karar verileceğini söylemiş, anayasayı yeniden yazmakla görevlendirilecek halk meclisi üyelerinin nasıl seçileceğine ve ne zaman toplanacağına ilişkin ise bilgi verilmemişti.

Muhalefet liderleri daha önce Maduro'nun yeni anayasa yapılması çağrısını kendisini iktidarda tutacak "büyük bir sahtekarlık" olarak değerlendirmişti.

Ülkede Maduro karşıtı gösteriler ikinci ayına girerken, Caracas'ta dün protestocularla polis arasında çatışma çıkmıştı.

Venezuela Başsavcısı Luisa Ortega Diaz, son olarak 25 Nisan'da gösterilerde 26 kişinin yaşamını yitirdiğini, 400'den fazla kişinin yaralandığını, yaklaşık bin 300 kişinin gözaltına alındığını açıklamıştı.

HABERE YORUM KAT