1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Venezuela'ya İnsani Yardıma İzin Verilmemesi Kabul Edilemez"
"Venezuela'ya İnsani Yardıma İzin Verilmemesi Kabul Edilemez"

"Venezuela'ya İnsani Yardıma İzin Verilmemesi Kabul Edilemez"

Kolombiya Devlet Başkanı Santos:- "Venezuela halkının yaşadığı kritik durum karşısında, insani yardım yapılmasına izin verilmemesi kabul edilemez. Bu, Peru ve Kolombiya olarak anlam veremediğimiz bir şey"

A+A-

ANKARA (AA) - Kolombiya Devlet Başkanı Juan Manuel Santos, "Venezuela halkının yaşadığı kritik durum karşısında, insani yardım yapılmasına izin verilmemesi kabul edilemez. Bu, Peru ve Kolombiya olarak anlam veremediğimiz bir şey." dedi.

Kolombiya'nın Cartagena şehrinde Kolombiya ve Peru arasında 4. Ortak Bakanlar Kurulu Toplantısı düzenlendi. Toplantıda iki ülke arasında sağlık, spor, iletişim, hukuk ve yerlilerin korunması gibi 11 konuda iş birliği anlaşması imzalandı.

Peru ve Kolombiya devlet başkanları ve heyetlerinin katıldığı toplantının ardından, Kolombiya Devlet Başkanı Santos ve Perulu mevkidaşı Pedro Pablo Kuczynski ortak basın toplantısı düzenledi.

Santos ve Kuczynski, Venezuela'ya insani yardım için izin verilmesi çağrısında bulundu.

Venezuela'da demokrasi ve halkın temel haklarının ihlal edilmesinden endişe duyduğunu belirten Santos, "Venezuela halkının yaşadığı kritik durum karşısında, insani yardım yapılmasına izin verilmemesi kabul edilemez. Bu, Peru ve Kolombiya olarak anlam veremediğimiz bir şey." diye konuştu.

Kuczynski de nisanda ülkesinde yapılması planlanan, Amerika kıtasındaki 35 ülkenin devlet başkanının katılacağı 8. Amerika Zirvesi’nde, demokrasi ve Latin Amerika'da insan haklarına saygı konularının ele alınacağını söyledi.

Kuczynski, "Demokrasi için ve siyasi gücün kötüye kullanılmasına karşı sesimizi yükseltme fırsatımız var." ifadesini kullandı.

- Venezuela insani yardım istemiyor

Kolombiya’nın başkenti Bogota'da düzenlenen Amerika Kıtası İnsan Hakları Komisyonu (CIDH) toplantısına Venezuela hükümetini temsilen katılan Larry Devoe, ülkesindeki sağlık ve gıda krizine ilişkin konuşma yapmıştı.

Venezuela'nın, sağlık ve beslenme alanında halkın ihtiyacını karşılayacak kapasiteye sahip olduğunu belirten Devoe, "Halkın eksikliklerini giderebilmek için yapılan finansal takibin durdurulmasını istiyoruz." demişti.

Devoe, "Ama şunu söylemek lazım ki Venezuela'nın hiçbir şey bahşedilmesine ihtiyacı yok, satın alacak kapasitesi var." ifadesini kullanmıştı.

Larry Devoe'nın konuşmasının ardından söz alan Venezuelalı böbrek hastası Francisco Valencia, CIDH temsilcilerine, "Sağlık haklarına karşı oldukça sert ihlaller var ve bu yüzden 300 bin kişinin hayatı tehlikede." şeklinde cevap vermişti.

Venezuela Sosyal Sigortalar Kurumu (IVSS), 2017'den itibaren böbrek hastalığında kullanılan ve yaklaşık 400 dolara satılan iki ilacı karşılamayı durdurmuştu.


HABERE YORUM KAT