1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Vodafone Çoklu Anten Teknolojisini Euroleague Final Four'a Taşıyacak
Vodafone Çoklu Anten Teknolojisini Euroleague Final Four'a Taşıyacak

Vodafone Çoklu Anten Teknolojisini Euroleague Final Four'a Taşıyacak

Massive MIMO (çoklu anten) teknolojisini Türkiye'de "ilk kez" mevcut 4.5G şebekesini kullanarak laboratuvar ortamında test eden Vodafone, bu teknolojiyi Euroleague Basketbol Dörtlü Final maçlarında ilk defa canlı şebekede kullanacak

A+A-

İSTANBUL (AA) - Vodafone, Türkiye'de "ilk kez" test ettiği çoklu anten (Massive MIMO) teknolojisini, Euroleague Final Four'da kullanacak.

Şirket açıklamasına göre, gelecekte 5G teknolojilerinin temel özelliklerinden biri olacak Massive MIMO teknolojisini Türkiye'de "ilk kez" mevcut 4.5G şebekesini kullanarak laboratuvar ortamında test eden Vodafone, bu teknolojiyi 19-21 Mayıs'ta İstanbul'da gerçekleştirilecek Euroleague Basketbol Dörtlü Final (Final Four) maçlarında ilk defa canlı şebekede kullanacak.

Fenerbahçe Ülker'in de Türkiye'yi temsil edeceği finallerde beklenen yüksek data ihtiyacını karşılaması beklenen bu teknoloji sayesinde 5G teknolojilerinin hayata geçirilmesi için de önemli bir adım atılmış olacak.

İstanbul Tuzla'da bulunan laboratuvar ortamında sahip olduğu 2.6 GHz TDD bandında 10 MHz'lik spektrumu kullanan Vodafone, Türkiye'deki "ilk" 2.6 GHz TDD Massive MIMO teknolojisini uyguladı.

Gerçekleştirilen testler sonucunda 2600 MHZ TDD bandında yoğun ortamda kullanıcı başına düşen kapasitenin Massive MIMO teknolojisi ile en az 6 kat arttığı görüldü. Bu sayede kullanıcı sayısının çok olduğu yerlerde uyumlu terminallerin kullanılması durumunda kapasite ve performansın en az 6 kat fazla olması bekleniyor.

Teknoloji Şehri İstanbul (TechCity İstanbul) projesi kapsamında Huawei aktif anten sistemleri kullanılarak gerçekleştirilen bu test ile çoklu anten teknolojisinin kapasiteye ve performansa olan etkisinin 5G'ye giden yoldaki önemi bir kez daha gösterilmiş oldu.


- Altı kat daha fazla spektrum verimliliği


MIMO, mevcut spektrumu aynen kullanarak kapasite artırmayı sağlayan bir teknoloji olarak öne çıkıyor. 4.5G şebekelerinde mevcut 2x2 MIMO teknolojileri yakın zamanda 4x4 MIMO teknolojisine yer bırakacak. Ancak bu artışın 5G için yeterli olması beklenmiyor.

Massive MIMO ise 64x64 ve 128x128 MIMO teknolojisi ile 5G için tasarlanan geniş ölçekli ve çok antenli bir teknoloji olarak dikkati çekiyor. Massive MIMO, antenin müşterilerin yüksek kapasitesine ihtiyaç duyduğu alanları doğrudan kapsayacak şekilde "tam üç boyutlu kapsama oluşturma" yeteneğine sahip.

Bu sayede geleneksel 4.5G anten teknolojilerine kıyasla yüksek hız ve 6 kat daha fazla spektrum verimliliği elde ederek kalabalık alanlar, ana ulaşım istasyonları, stadyumlar, alışveriş merkezleri ve gökdelenler gibi veri trafiğinin yoğun olduğu bölgelerde kapasite ve performans ihtiyacı karşılanabilecek.


- "Basketbolseverleri Massive MIMO ile buluşturacağız"


Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Teknolojiden Sorumlu İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Mallik Rao, Vodafone'un, Türkiye'nin ve dünyanın en geniş 4.5G ağına sahip olduğunu ve 5G teknolojisine giden yolda global uzmanlığını Türkiye'ye taşımaya devam ettiğini vurguladı.

Rao, şunları kaydetti:

"Vodafone olarak abonelerimize en iyi hizmeti verebilmek için bir yandan 4.5G şebekemizi geliştirirken diğer taraftan da çok daha yüksek hız ve kapasiteyle veri transferi imkanı sunacak 5G teknolojisi için hazırlıklarımıza devam ediyoruz. Bu kapsamda 5G için çok önemli olan çoklu anten teknolojisini şebekemizde başarılı bir şekilde test ettik.

Özellikle şehir merkezleri, tren istasyonları, ticaret bölgeleri ve stadyumlar gibi veri trafiğinin yoğun olduğu alanlarda fayda sağlayacak Massive MIMO teknolojisini Fenerbahçe Ülker'in de mücadele edeceği Euroleague Final Four sırasında basketbolseverler ile buluşturmaktan da ayrıca mutluluk duyuyoruz. Türkiye'nin 5G vizyonu doğrultusunda bir yandan mevcut 4.5G şebekemizi geliştirirken diğer yandan da 5G yolunda yeni teknolojileri test etmeye ve abonelerimizle buluşturmaya devam edeceğiz."

HABERE YORUM KAT