1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yemen'de Muhalifler Arasındaki Çatışmalar
Yemen'de Muhalifler Arasındaki Çatışmalar

Yemen'de Muhalifler Arasındaki Çatışmalar

Sana'da Salih yanlısı güçlerle çatışan Husilerin bir cami ve evi hedef alan saldırısında 4 kişi öldü, 6 kişi yaralandı

A+A-

SANA (AA) - Yemen'de eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlısı güçlerle çatışan Husilerin bir cami ve eve yönelik saldırısında 4 kişinin hayatını kaybettiği, 6 kişinin yaralandığı bildirildi.

Salih'in liderliğini yaptığı Genel Halk Kongresi partisine bağlı internet sitesinden yapılan açıklamada, Husilerin, Sana'nın güney kesiminde Salih Camisi ile Ali Abdullah Salih'in yeğeni Albay Tarık Muhammed Abdullah Salih'in evine saldırı düzenlediği belirtildi.

Açıklamada, saldırılarda cami güvenlik görevlileri ve Albay Tarık'ın korumalarından 4 kişinin yaşamını yitirdiği, 6 kişinin yaralandığı ifade edildi.

Konuyla alakalı henüz Husilerden herhangi bir açıklama yapılmadı.

Söz konusu cami çevresinde dün iki taraf arasında çatışmalar yaşanmış, bunun üzerine Husiler camiyi ele geçirmişti.

Yemen'de yaklaşık 3 yıldır meşru yönetim karşıtı, ortak silahlı eylemler düzenleyen Husiler ile Salih'in liderliğini yaptığı parti arasında bir süredir anlaşmazlıklar yaşanıyor. Taraflar arasında karşılıklı sert açıklamalar ve restleşmelerle başlayan gerginlik Sana'da zaman zaman silahlı çatışmalara neden oluyor.

Uzun süredir siyasi istikrarsızlığın hüküm sürdüğü Yemen'de Husiler ile Salih yanlıları, Eylül 2014'ten bu yana başkent Sana ve bazı bölgelerin denetimini elinde tutuyor. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyon güçleri ise Husiler ve Salih yanlılarıyla savaşan Yemen hükümetine Mart 2015'ten beri destek veriyor.

HABERE YORUM KAT