1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. Yemen'deki Sağlık Sıkıntıları
Yemen'deki Sağlık Sıkıntıları

Yemen'deki Sağlık Sıkıntıları

Taiz'de binlerce hasta ve yaralıya hizmet veren Sevre Devlet Hastanesi çalışmalarını durdurdu

A+A-

TAİZ (AA) - Yemen'in Taiz vilayetinde binlerce hasta ve yaralıya hizmet veren Es-Sevre Devlet Hastanesi'nin yakıt sıkıntısı nedeniyle çalışmalarını askıya aldığı bildirildi.

Sevre Hastanesi Yönetim Konseyi'nden yapılan yazılı açıklamada, "Taiz'deki en büyük devlet hastanesi, çok basit işletme imkanlarının eksikliğinden dolayı sağlık hizmetlerini durdurdu. Şu anda Sınır Tanımayan Doktorlar örgütünün desteğiyle sadece acil serviste hizmet verilebiliyor." ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada, meşru hükümetin Sevre Devlet Hastanesi'nin giderlerini karşılamayı bırakması nedeniyle son 9 ayda yönetim konseyi ve çalışanların özel gayretleri sayesinde hizmet verildiği vurgulandı.

Hastanedeki sağlık hizmetlerinin durdurulmasından Yemen Sağlık Bakanı Nasır Baum ve Taiz Valisi Ali Al-Ma'meri'nin sorumlu tutulduğu açıklamada, sorunun giderilmesi için insan hakları ve yardım kuruluşlarına harekete geçme çağrısı yapıldı.

Hastane kaynaklarından alınan bilgiye göre, ülkede uzun süredir devam eden çatışmalarda yaralananların yanı sıra binlerce kişiye hizmet veren Sevre Devlet Hastanesi, son iki günde bir hayırseverin verdiği 400 litre dizel ile hastalarını karşılamıştı.

Yemen'de iki yılı aşkın süredir Husiler ve onlara destek veren eski Cumhurbaşkanı Ali Abdullah Salih yanlıları ile meşru hükümet güçleri arasında çatışmalar yaşanıyor.

Çatışmalar ve yoksulluk nedeniyle sağlık alanında ciddi sıkıntı çeken Yemen, son dönemde kolera salgınıyla da mücadele ediyor.

HABERE YORUM KAT