1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. "Yemin Ederim Bugün Çocuklara Bir Şey Yediremedik"
"Yemin Ederim Bugün Çocuklara Bir Şey Yediremedik"

"Yemin Ederim Bugün Çocuklara Bir Şey Yediremedik"

Suriye'de Esed rejiminin ablukada tuttuğu Doğu Gutalılara karşı kullandığı "aç bırakma" silahı, hasta çocukları vuruyor - Beyin felciyle mücadele eden 7 yaşındaki Selma'yı hayata 3 bardak süt bağlıyor- Plastik hurda toplayıcısı baba, ne felçli kızını ne d

A+A-

DOĞU GUTA (AA) - Suriye'nin başkenti Şam'da Beşşar Esed rejiminin askeri kuşatmasındaki Doğu Guta'da çocukların dramı sürüyor. Günlük 3 bardak süte ihtiyacı olan beyin felci hastası 7 yaşındaki Selma, aç kalıyor.

Beşşar Esed rejimi ve destekçilerinin 5 yıldır ablukada tuttuğu Doğu Guta bölgesinde, yaklaşık 400 bin sivil yoksulluk, açlık ve zor şartlar altında yaşam mücadelesi veriyor.

Doğu Guta'nın Duma ilçesinde yaşayan Selma, kuşatmanın en fazla mağdur ettiği çocuklardan biri.

Doğuştan beyin felçli Selma için sürekli bakım gerekiyor. Hiçbir ihtiyacını kendi göremiyor. Yürüyemiyor ve konuşamıyor.

Selma'nın 14 yaşındaki ablası Zeyna da omurilik deformasyonu nedeniyle tedaviye muhtaç. Zeyna, beslenme yetersizliği nedeniyle, yaşına göre çok küçük gösteriyor.

AA muhabirine durumlarını anlatan baba Ebu Süleyman, doğuştan beyin felçli olan 7 yaşındaki Selma, artan açlık ve tıbbi yetersizlikten ötürü her geçen gün kötüyü gittiğini söyledi.

Bombardıman ve kuşatma altındaki Doğu Guta'da topladığı plastik atıkları mazot üreticilerine satarak geçimini sağlayan baba Ebu Süleyman, şöyle konuştu:

"Doğu Guta'nın durumu çok çok kötü. Hayal ettiğinizden daha da kötü. Size ne desem az. Ekmek yok, su yok. Burada bugün bir ekmek bin 800 Suriye lirası (yaklaşık 16,3 TL). Tabi alamıyoruz. Yemin ederim bugün çocuklara bir şey yediremedik. Burada kızlarıma ilaç bulamıyorum. Rejim, kontrol noktalarından ilaç geçirtmiyor. Halimiz Allah'a kaldı. Kızların iyileşmesi için elimde ne varsa hepsini sattım."

- 3 bardak süte bağlı yaşam

Ebu Süleyman, felçli kızının her gün 3 bardak süt içmesi gerektiğini belirterek, "Bir bardak süt bin Suriye lirası (yaklaşık 9,1TL). Bu sütle kızımı hayata bağlamaya çalışıyorum. Çocuklarımız Doğu Guta'da yüz üstü bırakıldı. Hiçbir kuruluş ilgilenmiyor." dedi

Baba, yaşanan yokluk ve pahalılık için, "Bir kilo bulgur 2 bin 500 Suriye lirasından (yaklaşık 23 TL) satılıyor; o da bulunursa. Bakın birkaç baş mısırla çocuklarımı bugün doyurmaya çalışacağım. İşte mutfağımız. Bakın yemek yapmak için bir damla yağımız bile kalmamış.'' diye konuştu.

- Abluka, çocukların iyileşme şansını geciktiriyor

Doğu Guta'daki çocuk uzman doktoru Ebu Cemil, çocuk felçleri için AA'ya yaptığı açıklamada, "Bu hastalığa yakalanan çocuklar uzun yıllar fizik tedaviye ihtiyaç duyuyor. Tedavi süreçlerinde ilaç ve gıdaları önemli. Almaları gerekenler öncelikle süt, taze meyve ve sıvılar" dedi.

Ebu Cemil, Esed rejiminin ablukasının felçli hastalarını durumunu daha da kötüleştirdiğine, daha önce kaçak yollardan sokulabilen temel gıda ürünleri ve ilaçların girişinin tamamen durduğuna dikkati çekti.

Sivil yerel meclislerin verilerine göre, Doğu Guta'da binden fazla çocuk, besin ve ilaç eksikliğinden ötürü ölüm riskiyle karşı karşıya.

HABERE YORUM KAT