1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Suriyeli sığınmacı Makedonya'da yeni bir hayat kurdu
Suriyeli sığınmacı Makedonya'da yeni bir hayat kurdu

Suriyeli sığınmacı Makedonya'da yeni bir hayat kurdu

Suriye'nin Hama şehrinden kaçarak Makedonya'ya gelen 16 yaşındaki Bakr Kalfa, ailesinden ve vatanından uzaktaki bu Balkan ülkesinde yeni bir hayat kurdu

A+A-

Suriye'nin Hama şehrinden kaçarak Makedonya'ya gelen 16 yaşındaki Bakr Kalfa, ailesinden ve vatanından uzaktaki bu Balkan ülkesinde yeni bir hayat kurdu.

Dünya Mülteciler Günü dolayısıyla Makedonya'nın başkenti Üsküp'te düzenlenen etkinliğe katılan Kalfa, hayat hikayesini ve umuda yolculukta karşılaştığı zorlukları AA muhabirine anlattı.

Ülkesinde savaş başlamadan önce okula gittiğini, ailesi ile mutlu bir hayat sürdüğünü söyleyen Kalfa, her şeyin normal olduğu o dönemde ülkesini terk etmek için bir sebebi bulunmadığını vurguladı.

Savaşın başlamasının ardından Suriye'deki durumun çok değiştiğini aktaran Kalfa, yaşanan büyük değişimlerin hayatını zorlaştırdığını ve nihayetinde ülkesini terk etmek zorunda kaldığını ifade etti.

Kalfa, ağır savaş koşulları nedeniyle babasının, kendisinden ve kardeşinden Suriye'yi terk etmelerini ve Avrupa'ya gitmelerini istediğini anlatarak, "Babam bu kararı aldığında camideydik. Bombalar düşüyordu. Eve döndüğümüzde babam, ağabeyimin yaşadığı Almanya'ya gitmemize karar verdiğini söyledi." diye konuştu.

Suriye'den önce Türkiye'ye, daha sonra deniz yoluyla Yunanistan'a geçtiğini aktaran Kalfa, deniz yolculuğu sırasında hayatlarını kaybetme riski ile burun buruna geldiklerini söyledi.

Kardeşinden ayrıldı
Kalfa, "Slovenya'ya vardığımda beni önce Hırvatistan'a, ardından Sırbistan'a geri gönderdiler. Sırbistan'da polis kardeşimi tutukladı. Beni de bir gün gözaltında tuttuktan sonra Makedonya'ya dönmem şartıyla serbest bıraktılar. Kardeşimi Macaristan'a götürdüler. Kardeşim daha sonra oradan Almanya'ya geçmiş. Bana, ne olduğunu bilmediğim bir belgeye imza attırdılar. BM Mülteciler Yüksek Komiserliği yetkilileri, sınırı geçmemi imkansız kılan bir belgeye imza attığımı söyledi." ifadelerini kullandı.

Yeni bir hayat, yeni bir iş
Vizbegovo ilçesindeki bir evde güvenli bir hayat sürmeye başladığını aktaran Kalfa, Makedonya'ya yaptığı sığınma talebinin kabul edildiğini ve bunun kendisi için mümkün en iyi gelişme olduğunu kaydetti.

Kalfa, sığınmacı kriziyle mücadelede aktif faaliyet gösteren bir insani yardım kuruluşunun yetkilileriyle tanıştıktan sonra bu kuruluşta çalışmaya başladığını belirterek, "İnsanlara yardım ediyorum çünkü bunun, benim için en iyisi olduğuna inanıyorum.'' dedi.

Etiketler :
Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT