1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

HAK-İŞ Konfederasyonu Genel Başkanı Arslan (2):"Türkiye üzerinde kirli oyunlar oynanmasına, huzurumuzu, birlik ve beraberliğimizi bozmaya çalışanlara karşı bi̇r olmaya, i̇ri̇ olmaya, di̇ri̇ olmaya devam edeceği̇z"- "Buradan bi̇r kez daha haykırıyoruz, şeh

A+A-

SAKARYA (AA) - Hak-İş Konfederasyonu Genel Başkanı Mahmut Arslan, Türki̇ye üzeri̇nde ki̇rli̇ oyunlar oynanmasına, huzur, bi̇rli̇k ve beraberli̇ği̇ bozmaya çalışanlara karşı bi̇r, iri ve diri olmaya devam edeceklerini belirterek, "Darbelere, muhtıralara, operasyonlara ve bütün anti̇demokrati̇k müdahalelere karşı di̇mdi̇k ayakta durduk. HAK-İŞ olarak her koşulda demokrasi̇den yana taraf olduk, olmaya devam edeceği̇z. Bu nedenle daha güçlü demokrasi̇ i̇çi̇n yeni̇ ve si̇vi̇l bi̇r anayasa di̇yoruz." dedi.

Sakarya'nın Adapazarı ilçesinde Kent Meydanı'ndaki 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü kutlamaları dolayısıyla düzenlenen mitingde konuşan Arslan, örgütlenmenin, toplumsal barışın, bi̇rli̇kteli̇ği̇n ve demokrasi̇ni̇n temel taşı olduğunu söyledi.

Sendikaların öcü, rakip ve düşman olmadığını belirten Arslan, i̇ş verenlerin ön yargılarını terk etmesi gerektiğini, sendi̇kaların, emeği̇n temsi̇lci̇si̇ ve çalışma hayatının ortakları olduğunu kaydetti.

Arslan, toplu pazarlık ve sendikal örgütlenmenin önündeki engellerin kaldırılmasını istediklerini, vefakar ve cefakar emekçi̇leri̇ olarak bunu hak ettiklerini vurgulayarak, "Bu meydanı varlıklarıyla anlamlı kılan, bu bahar gününde, alın teri̇ni̇ i̇ş yeri̇nden alanlara taşıyan yi̇ği̇t emekçi̇ler, Türki̇ye'ni̇n aydınlık dolu geleceği̇ i̇çi̇n, mi̇lleti̇mi̇zi̇n, ülkemi̇zi̇n yeni̇den bi̇r dünya gücü olması i̇çi̇n, Türki̇ye üzeri̇nde ki̇rli̇ oyunlar oynanmasına, huzurumuzu, bi̇rli̇k ve beraberli̇ği̇mi̇zi̇ bozmaya çalışanlara karşı bi̇r olmaya, i̇ri̇ olmaya, di̇ri̇ olmaya devam edeceği̇z." diye konuştu.

Terör saldırılarında şehit olanlara Allah'tan rahmet, millete baş sağlığı, yaralılara da acil şifalar dilediklerini vurgulayan Arslan, "Buradan bi̇r kez daha haykırıyoruz, şehi̇tler ölmez vatan bölünmez. Terörün bi̇r an önce son bulmasını i̇sti̇yoruz. Terörün her türlüsüne karşı olduğumuz i̇çi̇n buradayız. Türki̇ye'ni̇n devleti̇, mi̇lleti̇ ve kurumlarıyla bi̇r bütün hali̇nde terörle mücadele konusunda daha akti̇f ve etki̇n çalışmaları hayata geçi̇receği̇ne olan i̇nancımızı vurgulamak i̇çi̇n Sakarya'dayız. Hak-İş olarak, 40 yıldır hak dedi̇k, adalet dedi̇k, demokrasi̇ dedi̇k… darbelere, muhtıralara, operasyonlara ve bütün anti̇demokrati̇k müdahalelere karşı di̇mdi̇k ayakta durduk." ifadelerini kullandı.

Arslan, HAK-İŞ olarak her koşulda demokrasi̇den yana taraf olduklarını ve olmaya da devam edeceklerini, bu nedenle daha güçlü demokrasi̇ i̇çi̇n yeni̇ ve si̇vi̇l bi̇r anayasa istediklerini aktardı.

HAK-İŞ olarak, Türkiye'ye ve geleceğine güvendiklerini, Orta Doğu, Afri̇ka ve Asya başta olmak üzere dünyanın neresi̇nde olursa olsun, savaşa, çatışmaya ve soykırımlara son veri̇lmesi̇ni̇ istediklerini dile getiren Arslan, başta Suri̇ye, Fi̇li̇sti̇n, Irak, Doğu Türki̇stan, Myanmar olmak üzere dünyanın gözleri̇ önünde yaşanan katli̇amları kınadıklarını belirtti.

Arslan, HAK-İŞ olarak, Mevlana'nın söyledi̇ği̇ gi̇bi̇, "Bu dünyaya, ayırmaya, bölmeye, parçalamaya gelmedi̇k. Bi̇z, parçaları onarmaya, bi̇rleşti̇rmeye, dağılanları toplamaya, i̇nsanlar arasında köprü olmaya geldi̇k" anlayışını eksen aldıklarını ve bu anlayışları doğrultusunda ezi̇len ve susturulmak i̇stenen masum ve mazlum i̇nsanların yanında olduklarını ve olmaya devam edeceklerini haykırdıklarını anlattı.

Yüzyılın yükselen değerleri̇ni̇n geri̇si̇nde kalmadan, aksi̇ne bu değerlere yerelle küreseli̇ bi̇rleşti̇ren yeni̇ yorumlar geti̇rdi̇klerini, emekçi̇leri̇n, mağdurların, mazlumların vi̇cdanı olduklarını, sendi̇kacılıkta erdem vurgusu yaparak i̇lerledi̇klerini ifade eden Arslan, bugün, emeği̇n, alın teri̇ni̇n, mağdurun, hak ve özgürlük i̇hlalleri̇ni̇n olduğu her yerde HAK-İŞ'i̇n onurlu duruşu ve mücadelesi̇nin devam edeceğini aktardı.

Arslan, nerede bi̇r hüzün, zulüm, haksızlık varsa HAK-İŞ'in, zali̇mleri̇n, çağdaş fi̇ravunların, nemrutların karşısında İbrahi̇m, Musa gi̇bi̇ durmaya devam edeceğini vurgulayarak, şu ifadeleri kullandı:

"Çünkü bi̇zi̇m i̇ddi̇amız var, davamız var, derdi̇mi̇z var. Bugün bütün emekçi̇lere ulaşma zorunluluğumuz var. Örgütlenemeyen bütün emekçi̇leri̇n üzeri̇mi̇zde hakkı olduğunu düşünüyoruz. Kısacası alın teri̇ akıtan bütün emekçi̇ kardeşleri̇mi̇, Sakarya'dan, 1 Mayıs alanından, sendi̇kalı olmaya davet edi̇yorum. Tüm i̇ş kollarındaki̇ sendi̇kalarımızla si̇zleri̇ kucaklamaya, si̇zleri̇n sorunlarını çözmek i̇çi̇n mücadele etmeye HAK-İŞ olarak varız. Değerli̇ emekçi̇ler, bugün yeni̇ bi̇r dünyanın, yeni̇ bi̇r Türki̇ye'ni̇n ve erdemli̇ bi̇r sendi̇kal i̇nşanın gün dönümü olacaktır."

Türki̇ye'yi, dünyayı, mazlum, mağdur ve masumları dert edi̇nenleri selamlayan Arslan, sözlerini şöyle tamamladı:

"Sizleri HAK-İŞ adına, tüm emekçi̇ler adına, en sami̇mi̇ duygularla en deri̇n bağlarla, en i̇çten muhabbetle selamlıyorum. İşi̇ni̇z veri̇mli̇, emeği̇ni̇z bereketli̇, duruşunuz güçlü olsun. Yönünüz dosdoğru, yarınınız aydınlık olsun. Bu vatan topraklarında varlığımızı sabi̇t ve anlamlı kılan, bağımsızlığımızı çi̇ğnetmedi̇ği̇ gi̇bi̇, emeği̇mi̇zi̇n de onurunu çi̇ğnetmeyen Sakarya'nın şahsında, tüm Anadolu emekçi̇leri̇ne şai̇ri̇n di̇li̇yle sesleni̇yorum, 'Yol onun, varlık onun, geri̇si̇ hep angarya. Yüz üstü çok süründün ayağa kalk Sakarya.' Şu muhteşem tablo gösteri̇yor ki̇, Sakarya bugün emeği̇yle alın teri̇yle HAK-İŞ'le ayağa kalkmıştır. Yaşasın bi̇rli̇k ve mücadelemi̇z, yaşasın emek ve dayanışma günümüz, yaşasın 1 Mayıs, yaşasın HAK-İŞ, yaşasın Türki̇ye."

- Kutlama programından notlar

HAK-İŞ tarafından düzenlenen kutlama programına AK Parti Sakarya Milletvekili Mustafa İsen, Sakarya Büyükşehir Belediye Başkanı Zeki Toçoğlu, Hizmet-İş Sendikasının Kurucu Genel Başkanı ve 22 ve 23. dönem AK Parti Manisa Milletvekili Hüseyin Tanrıverdi de katıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü'nü Sakarya'da kutlamak için 32 ilden HAK-İŞ'e bağlı sendikaların üyeleri 370 otobüsle Adapazarı ilçesine geldi. Yaklaşık 30 bin kişinin katıldığı kutlamalara, güvelik önlemleri kapsamında 6 ilden takviye polis ekipleri de geldi.

Kutlama programının yapılacağı Adapazarı Kent Meydanı'na gelen işçiler, arama noktalarından geçerek alana girdi. Bazı işçilerin eşleri ve çocuklarıyla alana geldiği gözlendi.

HAK-İŞ'e bağlı sendikaların üyeleri gruplar halinde davul, zurna eşliğinde yerlerini alırken, ellerinde sendika ve Türk bayrakları taşıdı.

İşçilerin ellerinde "Beni sendikamdan ayırma", "Emeğe saygı insana saygı", "Anayasak değil Anayasa", "Teröre hayır", "5620 Sayılı Kanun kaldırılsın", "İşçi sendika omuz omuza" gibi pankartlar taşıdıkları görülürken, zaman zaman "İnadına HAK-İŞ, inadına sendika", "Yaşasın 1 Mayıs, yaşasın HAK-İŞ", "Taşeronun hakkı kadroda saklı", "Teröre hayır, kardeşliğe evet" sloganları atıldı.

Programın resmi açılışı öncesi işçiler davul, zurna eşliğinde halay çekti. Sakarya Büyükşehir Belediyesi Mehter Takımı ile Grup Yürüyüş, konser verdi. ÖZ GIDA-İŞ Sendikası'nın halk oyunları ekibi gösteri yaptı.

DİYANET-SEN Sakarya Şube Başkanvekili Yusuf Ziya Hünerli'nin Kur'an-ı Kerim tilavetiyle devam eden programda, Recep Bişkin ile Sümeyra Uzun, 1 Mayıs bildirisini okudu.

Konuşmaların ardından HAK-İŞ Başkanı Arslan, federasyona bağlı sendikaların temsilcileri ve diğer protokol üyeleriyle güvercin uçurup, sahneden işçilere karanfil attı. Arslan, programın sona ermesinin ardından basın çalışanlarının olduğu platforma giderek, karanfil dağıttı.

Kutlama alanında işçilere simit, peynir ve su ikram edildi.

(Bitti)

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT