1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü
1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Konya, Aksaray ve Karaman'da kutlama programları düzenlendi

A+A-

KONYA (AA) - 1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü, Konya, Aksaray ve Karaman'da çeşitli etkinliklerle kutlandı.

Konya Anıt Meydanı'nda toplanan sivil toplum kuruluşlarının üyeleri, davul zurna eşliğinde Gedavet Parkı'na yürüdü. Sloganlar atan katılımcılar, Gedavet Parkı'nda şarkı söyleyip, halay çekti.

Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Şükrü Balun, yaptığı açıklamada, sendika olarak laik ve demokratik bir toplum mücadelesi verdiklerini söyledi. Balun, Emek ve Dayanışma Günü'nde emeğe ve işçi gücüne sahip çıkmak için toplandıklarını dile getirdi.

Yaşamak için herkesin çalışmak zorunda olduğunu ifade eden Balun, "İşçilerin, temel hakları ve ekonomik talepleri iyileştirildiğinde daha adil ve özgür bir dünyanın kurulacağını umuyorum. Bunlar yerine getirildiğinde hürriyetin elini kolunu sallaya sallaya dolaşacağını hepimiz biliyoruz. Yaşasın birlik ve dayanışma günü, yaşasın 1 Mayıs." dedi.

- Aksaray

Aksaray'da da Bereket Kavşağı'nda toplanan CHP Aksaray İl Teşkilatı üyeleri, Hükümet Meydanı'na yürüdü. Meydandaki etkinliğe daha sonra Eğitim-Sen Aksaray Şubesi üyeleri de katıldı.

CHP Aksaray Gençlik Kolları Başkanı Ahmet Altıntop, burada yaptığı açıklamada, tüm "kölece" çalıştırılma biçimlerine karşı olduklarını söyledi.

Altıntop, insanca yaşanabilecek bir ücret ve sosyal hak istediklerini belirterek, "Grev, örgütlenme ve toplu sözleşme hakkımızı istiyoruz. Çalışırken ölmek, sakatlanmak, hastalanmak istemiyoruz. Baskılara karşı özgürlük, yağma ve talana karşı eşitlik, ayrımcılığa karlı kardeşlik, savaşa karşı barış istiyoruz." dedi.

Eğitim Sen Aksaray Şube Başkanı Şevket Köksal da sendikal hakları ile grev haklarının yok edilmesine karşı olduklarını dile getirdi.

Güvenli bir gelecek için uğraştıklarını belirten Köksal, "Kiralık işçi dayatmasına, taşerona kayıtsız şartsız kadro sözünün tutulmasına karşı meydanlardayız. 1 Mayıs bugüne kadar sermayenin sömürüsüne karşı emeğin, savaş çığırtkanlığına karşı barışın, karanlığa karşı aydınlığın sesi olmuştur. Bundan sonra da böyle olacaktır." diye konuştu.

- Karaman

Karaman'da tren garı yakınlarında toplanan Karaman Eğitim-Sen üyeleri, davul ve zurna eşliğinde yürüyerek Aktekke Meydanı’na geldi.

Kutlamalara katılanlar, halay çekip, şarkılar söyledi.

Gruptakiler, kutlamaların sona ermesinin ardından olaysız dağıldı.

1 Mayıs Emek ve Dayanışma Günü

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT