1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "11. Kristal Lale Ödülleri" sahiplerini buldu
"11. Kristal Lale Ödülleri" sahiplerini buldu

"11. Kristal Lale Ödülleri" sahiplerini buldu

Törende "Onur Ödülü", 2015'te terör saldırısında hayatını kaybeden Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz adına babası Hakkı Kiraz'a takdim edildi

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi tarafından sosyal bilimler alanında üretken ve örnek kişilere verilen "11. Kristal Lale Ödülleri" törenle sahiplerini buldu.

Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi Konferans Salonu'nda gerçekleştirilen törende "Onur Ödülü", 2015'te terör saldırısında hayatını kaybeden Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz adına babası Hakkı Kiraz'a takdim edildi.

Törende konuşan İstanbul İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Mehmet Nezir Eryarsoy, sanat ve edebiyatta zirveye ulaşmamış hiçbir ulusun, bir medeniyet toplumu olamadığını söyledi.

Eryarsoy, Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi'nin sanata katkısından dolayı Türkiye için önemli bir okul olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"Tarihimizdeki eski şaşaalı günlerimize dönmek, en iyi öğrencilerimizin sosyal bilimlerdeki alanları tercih etmesiyle başlayacak. Bu gerçekleştiği zaman biz yine medeniyet olarak, ülke olarak, toplum olarak farklı seviyeye geçmiş olacağız."

Törende AA muhabirine açıklamada bulunan Lise Müdürü Hüseyin Sarı, "Onur Ödülü"nün Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz'a verildiğini dile getirerek, "Yaşamış olduğu elim hadise biz karşısında sosyal bilimci olarak ve yüzde 45 öğrencisini hukuk bölümlerine yollayan bir okulun müdürü olarak bu konuda çok hassas davrandık. Ayrıca Şehit Savcının çalışma arkadaşları ve öğrencileri de okulumuzda. Öğrencilerimizin ağırlıkla ona verilmesini istedikleri için biz de böyle bir takdimi gerçekleştirmek istedik." dedi.

- "Söz konusu vatan millet ise gerisi teferruattır"

Şehid Savcı'nın babası Hakkı Kiraz ise, ödülün kendisini derinden etkilediğini ifade ederek, "Biz bu vatanı seviyoruz, bu vatan azizdir. Bu millet o kadar nezih bir millettir ki her vatandaş bu vatan uğruna seve seve şehid olmayı ister. Gerçekten söz konusu eğer vatan, millet ise vatanın ve milletin bölünmez beraberliği ise gerisi teferruattır. Ben bütün şehit ailelerine sesleniyorum. Ne mutlu biz şehit ailesiyiz. Arkamızda bize sahip çıkan, öğretmenlerimiz ve gazel gençlerimiz var." diye konuştu.

Törende, Sosyal Bilimler Lisesi Çok Sesli Korosu da (SOBİL) bir konser verdi.

Prof. Dr. Mümtaz Turhan Sosyal Bilimler Lisesi tarafından 2015-2016 eğitim öğretim yılı 12 dalda verilen "Kristal Lale Ödülleri"ne layık görülen isimler ise şöyle:

"Hukuk" dalında Prof. Dr. Ahmet Ulvi Türkbağ, "Tarih" dalında Dr. Mehmet Genç, "Yönetim" dalında Recep Konuk, "Ekonomi" dalında Prof. Dr. Gülten Kazgan, "Edebiyat Araştırmacısı" dalında Prof. Dr. Abdullah Uçman, "Sanat" dalında Engin Altan Düzyatan ve Kaan Müjdeci, "Coğrafya" dalında Yrd. Doç. Dr. Ahmet Ertek, "Basın Medya" dalında Mete Çubukçu, "Psikoloji" dalında Emre Konuk, "Sosyoloji" dalında Prof. Dr. Hacı Bayram Kaçmazoğlu, "Felsefe" dalında Cevdet Said ve "Siyaset Bilimi" dalında Prof. Dr. Burhanettin Duran".

"Onur Ödülü"ne ise Şehit Savcı Mehmet Selim Kiraz ve Prof. Dr. Alaeddin Yavaşca layık görüldü.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT