1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. 14 Mayıs Eczacılık Günü
14 Mayıs Eczacılık Günü

14 Mayıs Eczacılık Günü

Sağlık Bakanı Müezzinoğlu:- "6197 sayılı kanunda yapılan birtakım düzenlemelerle, hastaların ilaçlara erişiminin kolaylaştırılması, eczacı istihdamına yönelik bir alan oluşturulması ve eczacıların 'sağlık danışmanlığı' hizmeti vermesi amaçlanmıştır"

A+A-

ANKARA (AA) - Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, "6197 sayılı Kanun'da yapılan birtakım düzenlemelerle, hastaların ilaçlara erişiminin kolaylaştırılması, eczacı istihdamına yönelik bir alan oluşturulması ve eczacıların 'sağlık danışmanlığı' hizmeti vermesi amaçlanmıştır." ifadesini kullandı.

Müezzinoğlu, 14 Mayıs Eczacılar Günü dolayısıyla kutlama mesajı yayımladı.

Eczacılığın, sağlık hizmet sunumu ile endüstrisinin en önemli ve hayati unsurlarından birisi olduğunu belirten Müezzinoğlu, eczacıların, toplum sağlığının korunması ve iyileştirilmesi adına büyük bir sorumluluk bilinciyle görevlerini yerine getirdiğini, bir bakıma hastalara tıbbi danışmanlık hizmeti verdiği vurguladı.

Bakanlık olarak, insan yaşamında son derece önemli yere sahip eczacıların çalışma koşullarını iyileştirmek adına ilgili paydaşlarla var güçleriyle çalıştıklarına işaret eden Müezzinoğlu, "6197 sayılı kanunda yapılan birtakım düzenlemelerle, hastaların ilaçlara erişiminin kolaylaştırılması, eczacı istihdamına yönelik bir alan oluşturulması ve eczacıların 'sağlık danışmanlığı' hizmeti vermesi amaçlanmıştır." bilgisini verdi.

Bakan Müezzinoğlu, şunları kaydetti:

"Türkiye'de ilk akademik eczacılık eğitiminin verildiği Mekteb-i Tıbbiye-i Adliye-i Şahane'nin kuruluş yıl dönümü olan 14 Mayıs, ülkemizin eczacılık alanında geldiği bilimsel noktanın önemli bir nişanesidir. Bilim tarihimizin derinliklerinde, eczacılık eğitimimizin farklı boyutlarda asırlar öncesine dayandığı dünyaca bilinmektedir. Zira pek çok alanda olduğu gibi eczacılık alanında da dünya bilimine ışık tutan ve tarihsel gelişimine yön veren bir medeniyetin mensupları olduğumuzu unutmamalıyız.

Bu vesileyle Türk eczacılığının temellerini atarak bu kutsal mesleği genç nesillerimize kazandıran değerli bilim insanlarımızı rahmet ve şükranla anıyorum. Kıymetli varlıklarının pek çok övgüyü hakkettiğini düşündüğümüz fedakar eczacılarımızın 14 Mayıs Eczacılık Günü'nü kutlar, saygı ve muhabbetlerimi sunarım."

HABERE YORUM KAT