"2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya"

"2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya"

İslam İşbirliği Teşkilatının, "2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti" ilan ettiği Konya'da, Büyükşehir Belediyesince İslam sanatlarına yönelik "Uluslararası Hat, Tezhip ve Minyatür Yarışması" düzenlenecek- Büyükşehir Belediye Başkanı Akyürek:- "Yarışmada, ha

KONYA (AA) - "2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti Konya" etkinlikleri kapsamında, Büyükşehir Belediyesince "Uluslararası Hat, Tezhip ve Minyatür Yarışması" gerçekleştirilecek.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Mevlana Kültür Merkezi'nde düzenlenen basın toplantısında, etkinlikler kapsamında ilk defa gerçekleştirdikleri "Uluslararası Hat, Tezhip ve Minyatür Yarışması"na başvuruların başladığını, 30 Eylül Cuma gününe kadar kabul edileceğini söyledi.

Yarışmayı uluslararası alana açtıkları için belediyenin internet sitesinden Türkçe, Arapça, İngilizce ve Farsça duyurular yapıldığını belirten Akyürek, üç sanat dalında uzman jüri üyelerinin değerlendirmeler yapacağını ifade etti.

Dereceye giren eserlerin ödüllerinin de ilan edileceğini dile getiren Akyürek, şunları belirtti:

"Yarışmaya katılan eserler aynı zamanda Konyamızın kültürel mekanlarında sergilenecek ve kentimiz yeni kültürel eserlere kavuşmuş olacak. Zaten Konyamızda eğitimleri verilen ve canlılığını koruyan bu sanat dallarına, yarışma da katkı yapacak. Geleneksel sanatlarımızın Türkiye'de yaşatıldığı nadir şehirlerden biri olan Konyamızın bu alandaki çalışmaları, turizm yılı vesilesiyle de artarak devam edecek. Birçok projeye 2016 İslam Dünyası Turizm Başkenti projesi çerçevesinde bu yıl start vereceğiz. Yarışmada, hat sanatında metin olarak ayetler belirledik. Tezhipte belirlediğimiz bir konu var, minyatür alanında ise Hazreti Mevlana'nın eserlerinden özellikle Mesnevi'den hikayelerin minyatürle anlatılmasını istiyoruz. Bu da Konya kültürüyle de bütünleşmiş eserlerin ortaya çıkmasına vesile olacaktır."

- "Benim yıllardır gönlümde, içimde olan bir şeydi"

TBMM Üstün Hizmet Ödülü sahibi hattat Hüseyin Öksüz de hat sanatının Osmanlı sanatkarlarının elinde zirveye ulaştığını aktardı.

Konya'nın, İstanbul ile dünyada hat sanatı açısından ilk başlarda tanınan bir şehir olduğunu anlatan Öksüz, "İslam Konferansı Teşkilatı 1980'li yıllarda bir yarışma düzenlemişti. Bu yarışmadan sonra insanlarımız hat sanatını sevdi ve Konya'da dersler verilmeye başlandı. Allah karşımıza yetenekli gençler çıkardı ve sanatımız yayıldı. Öğrencilerimiz bugün dünyada en başta gelen hattatlardan oldu. Benim yıllardır gönlümde, içimde olan şeyin zamanı herhalde geldi ki bugün Konya tarihinde bir ilk olarak böyle bir yarışma düzenleniyor" diye konuştu.

Kaynak:Haber Kaynağı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,çok uzun ve ilgili içerikle alakasız,
Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.