1. HABERLER

  2. YAŞAM

  3. "22. Bedia Muvahhid Ödülü" Ayşecan Tatari'ye verildi
"22. Bedia Muvahhid Ödülü" Ayşecan Tatari'ye verildi

"22. Bedia Muvahhid Ödülü" Ayşecan Tatari'ye verildi

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesinin organize ettiği "22. Bedia Muvahhid Ödülü"...

A+A-

İSTANBUL (AA) - İstanbul Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları ve Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesinin organize ettiği "22. Bedia Muvahhid Ödülü" bu yıl Şehir Tiyatroları oyuncusu Ayşecan Tatari’ye verildi.

Kadıköy Haldun Taner Sahnesinde gerçekleşen ödül töreninde konuşan Tatari, kendisi için çok değerli bir gece olduğunu söyledi.

Tatari, "Burada sahneye çıkmamda bana yardımcı olan herkese teşekkürlerimi sunuyorum. En büyük kahramanım, buraya çıkabilmemde bana destek olan anneme de teşekkür ediyorum." dedi.

Ayşecan Tatari’ye ödülünü veren Türk Kadınlar Birliği İstanbul Şubesi Başkanı Selma Durak da şöyle konuştu:

"Bugün yine heyecanımız dorukta. 1923'te tiyatro çalışmalarına devam eden Darülbedayi öğrencileri adına Ahmet Muvahhid oyun hakkında bilgi vermek üzere Mustafa Kemal'i ziyaret eder. Atatürk ise Türk kadının olmadığı kadrodan hoşnut olmaz ve 'Türk kadını sahneye çıkmalıdır. Bu sahnemiz için elzemdir.' der. Atatürk, Ahmet Bey'in eşi Bedia Hanım'ın sahneye çıkmasını ister ve kendisinin de orada bulunacağını söyler. Bedia Hanım ise bir gecede Ceza Kanunu oyunundaki bölümleri ezberler. Orada sahneye çıkar ve bir daha inmez."

Türk tiyatrosunun ilk kez Ceza Kanunu oyunuyla Anadolu'ya adımını attığını söyleyen Durak, aynı zamanda oyunun ilk defa bir kadın sanatçının sahneye çıkmasıyla da önemli olduğunu vurguladı.

Şehir Tiyatroları Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı Tolga Yeter de "Bu özel gecede Genel Sanat Yönetmen Yardımcısı olarak burada bulunmak benim için en büyük onurdur. Bu geceyi hazırlayan Şehir Tiyatroları'na ve Türk Kadınlar Birliği'ne teşekkür ediyorum." diye konuştu.

Törende Hakan Elbir’in yönetmenliğinde Darülbedayi (Güzellikler Evi) - Şehir Tiyatrosu Tiyatro Atölyesi (İşliği), Öğrenci Topluluğu ve Müzikallerden Seçmeler'in yer aldığı dinletinin yanı sıra Bedia Muvahhid ile ilgili belgesel gösterimi yapıldı.

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT