1. HABERLER

  2. TÜRKİYE

  3. 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı
23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı

23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş:- "Bütün kurumlarımızla Kosova’nın kalkınması için, daha ileriye gitmesi için destek olacağız, yardımcı olacağız. Her zaman Kosova halkının yanında duracağız, her zaman Kosova’daki Türk toplumunun yanında duracağız. Prizren’i

A+A-

PRİZREN (AA) - Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Bütün kurumlarımızla Kosova’nın kalkınması için Kosova'nın daha ileriye gitmesi için destek olacağız, yardımcı olacağız. Her zaman Kosova halkının yanında duracağız, her zaman Kosova'daki Türk toplumunun yanında duracağız. Prizren'i Bursa'dan, Priştine'yi Edirne'den ayırmadan, dostluk ve kardeşlik içinde kıyamete kadar yaşayacağız." dedi.

Kurtulmuş, Prizren'de bir salonda gerçekleştirilen 23 Nisan Kosova Türkleri Milli Bayramı resepsiyonuna katıldı.

Türkiye'deki yoğun programına rağmen Kosova’ya geldiğini belirten Kurtulmuş, "Sadece Kosovalı Türklerle birlikte olmak, sadece dostluğumuz, kardeşliğimiz, arkadaşlığımız ve yoldaşlığımızın belli olması için bugün sizlerleyiz.” diye konuştu.

Türkiye için hem Kosova'nın hem de Kosova’daki Türk toplumunun büyük önemi olduğunu ifade eden Kurtulmuş, Kosova şehitlerini rahmetle andı.

23 Nisan'ın, Türkiye'nin bağımsızlık günlerinden olduğunu dile getiren Kurtulmuş, şu değerlendirmelerde bulundu:

"23 Nisan 1920, Türkiye'de millet egemenliğinin ilan edildiği gündür. Türkiye’nin, Osmanlı’nın dağılmasından sonra, 1. Dünya Savaşı'ndan sonra topu tüfeği değil, kazması küreği bile kalmamış olan bir milletin, 'Ya Allah' diyerek ayağa kalkarak emperyalistlerden bağımsızlığını kazandığı bir gündür.
Kosova'daki Türk toplumu, Kosova’nın bağımsızlığında rol oynadığı gibi Osmanlı’nın ayakta kalması ve işgal edilen Türkiye’nin yeniden bağımsızlığını kazanması için bağımsızlık mücadelesinde de tarihi rol oynamıştır. İşte siz Kosova Türkleri, böylesine önemli bir ecdadın çocukları, torunlarısınız."

İki ülke arasında 523 yıllık bir ilişki bulunduğunu ifade eden Kurtulmuş, bu sürede Kosova'daki Türkler, Arnavutlar, Boşnaklar ve diğer etnik yapılardan insanların, kardeşçe ve birlik içerisinde yaşadığını söyledi.

Osmanlıların bir asır evvel bu topraklardan ayrılmak zorunda kaldığına işaret eden Kurtulmuş, şunları kaydetti:

"Bu bir asırda nice acılar yaşadık, nice acılar yaşadınız. Şimdi bir asır sonra bu hasret sona erdi. Türkiye ile Kosova buluştu. Türkiyeli ve Kosovalı kardeşler el ele, kol kola, omuz omuza, yan yana durmaya başladı. Bütün kurumlarımızla Kosova’nın kalkınması için, Kosova'nın daha ileriye gitmesi için destek olacağız, yardımcı olacağız. Her zaman Kosova halkının yanında duracağız, her zaman Kosova’daki Türk toplumunun yanında duracağız. Prizren'i Bursa'dan, Priştine'yi Edirne’den ayırmadan, dostluk ve kardeşlik içinde kıyamete kadar yaşayacağız. Bayramınız kutlu olsun."

Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Thaçi de Kosova Türklerinin milli bayramını kutladı.

- Cumhurbaşkanı Erdoğan kutlama mesajı gönderdi

Resepsiyonda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kosova Kamu Yönetimi Bakanı ve Kosova Demokratik Türk Partisi Genel Başkanı Mahir Yağcılar'a gönderdiği kutlama mesajı da okundu.

Erdoğan'ın, mesajında şu ifadeler yer aldı:

"2009 yılından bu yana düzenli olarak kutladığınız Kosova Türkleri Milli Bayramı, soydaş toplumumuzun, Kosova’nın çok etnikli ve çok kültürlü yapısının muhafazası ile Kosova Türk toplumunun Kosova’nın barış içinde kalkınmasına katkı sağlamaya yönelik bilincini ve katkısını güçlendirmektedir. Bayramınız bu yönüyle, Kosova’yı oluşturan bütün unsurların uyum içinde ve birlikte sürdürdükleri varlıklarının da sembollerinden birisi haline gelmiştir. Kosova Türkleri Milli Bayramı, Kosovalı Türklerin Kosova’ya aidiyetini ve anavatanları Türkiye ile bağlarını pekiştirmesi bakımında da önem taşımaktadır. Böylelikle hem dost ve kardeş Kosova’nın huzuruna hem de Türkiye ile Kosova arasındaki dostluk köprüsünün güçlenmesine katkıda bulunmaktadır. Bu duygu ve düşüncelerle Kosova Türkleri Milli Bayramı’nı şahsım ve milletim adına coşkuyla kutluyor, şahsınızda Kosova Türk toplumu mensuplarına en iyi dileklerimi yineliyorum."

Konuşmaların ardından Yağcılar, ziyareti anısına Kurtulmuş’a plaket verdi.

Resepsiyonda Aşık Kul Nuri’nin yanı sıra Türk dünyasından gelen sanatçılar ile Kosova Kültür Bakanlığı orkestrası tarafından müzik dinletisi sunuldu.

Resepsiyona Kosova Meclis Başkanı Kadri Veseli, KKTC Cumhuriyet Meclisi Başkanı Sibel Siber, Kosova Çevre ve Alan Planlama Bakanı Fedid Agani, Devlet Bakanı Rasim Demiri, Türkiye'nin Priştine Büyükelçisi Kıvılcım Kılıç, Kosova Parlamentosu milletvekilleri ile çok sayıda Kosovalı Türk katıldı.

HABERE YORUM KAT